• تاریخ : ۵ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، ⁣پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر توسط مهدی قزلی دبیر اجرایی جشنواره، در محفل افتتاحیه این رویداد ادبی قرائت شد.

بسم‌الله الرحمن الرحیم

«شعر» هنر ملی ایرانیان برای ابراز اندیشه‌ها و عواطف پاک انسانی و الهی مردم این سرزمین بوده هست. در همه‌ زمان‌ها میراث عظیم تمدن ایرانی – اسلامی با شعر شناخته می‌شود. حکیم ابوالقاسم فردوسی حماسه را با حکمت  درآمیخت. خیام نیشابوری دانش و فلسفه را به شعر پیوند زد. مولانا جلال‌الدین، آموزه‌های قرآنی و عرفانی را با شعر خویش به آفاق برد. مصلح‌الدین سعدی شیرازی آداب انسان بودن را به ادب و ادبیات گره زد و خواجه حافظ شیرازی معنویت را با زبان شعر برای همه‌ اعصار به یادگار گذاشت. این آسمان سرشار از ستاره‌های پرفروغی هست که درک عمق اندیشه و حکمت آن نیازمندگذران روزها و شب‌های بسیار هست.

«شعر» بیش و پیش از همه‌ هنرها و در حیاتی‌ترین بزنگاه‌های دینی و اجتماعی، دشــواری رسالت انسان بودن را به دوش کشیده هست. ملت سرفراز ایران، شعور ناب و آرمان‌های انقلاب خود را در شعرها و شعارهایش متجلی کرد و این‌گونه از زمستان بهار ساخت.

جشنواره رفیع شعر فجر، میراثدار و حافظ چنین سابقه درخشانی هست. اکنون که کاروان این جشنواره به منزل دوازدهم رسیده هست، امیدواریم با جوشش شاعران و کوشش مدیران فرهنگی، سپهر ادبیات فارسی از تولد و درخشش ستارگان ماندگار پرفروغ‌تر شود. جهان، مشتاق شنیدن شعر ناب و کلام طربناک ایرانیان هست. سرآغاز دوازدهمین جشنواره شعر فجر در خاک پاک کرمانشاه که این روزها داغ سروهای جوان ایران را در سینه دارد، نشانه‌ای از این حقیقت همیشگی هست که این بار نیز شعر شانه‌به‌شانه‌ سوگوارِ مردم خواهد ایستاد.
تا طراوت شعر هست، هرگز زرد و پژمرده نخواهیم شد.  

سیدعباس صالحی

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما