• تاریخ : ۱۹ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

همشهری آنلاین/ حدود ۱۰ روز از فصل تابستان داغ باقی هست و ۱۰روز هم از آغاز اکران «تابستان داغ» می گذرد.
نخستین فیلم سینمایی ابراهیم ایرج زاد در غوغای زمستانی جشنواره فجر در ۱۳ رشته نامزد دریافت سیمرغ بلورین بود و در نهایت با ۲ جایزه بهترین فیلمبرداری و بهترین تدوین دست خالی از جشنواره سی و پنجم به خانه نرفت.
حالا در فصل داغ اکران، کارگردان ۳۶ساله بالاخره تابستان داغ خود را به پرده سینماها رسانده هست. ایرج زاد در حالی تجربه اکران نخستین فیلم را از سر می گذراند که فروش ۱۰روز اول آن حدود ۶۰۰میلیون تومان بوده هست. با این فیلمساز جوان درباره انتقادها به فیلم و امیدهای آن گفت وگو کرده ایم.
از همان روز اول نمایش فیلم این تعبیر شنیده شد که تابستان داغ ملغمه ای هست از اضطراب فیلم های اصغر فرهادی و تلخی فیلم سعید روستایی. واکنش شما به این موضوع چیست؟
قبل از هر چیز معتقدم این اظهارنظرها چیزی نیست جز دادن نشانی غلط به مخاطب. بعد هم باید با این حرف ها خیلی منطقی و سینمایی برخورد کرد. در سینمای آقای فرهادی مولفه های مشخص در فرم و محتوا وجود دارد که ویژه ایشان هست. مثلا فرهادی در فیلم هایش لحظه کنش ها را برش می زند و معمولا به خلوت شخصیت هایش کاری ندارد.
جلو رفتن داستان در فیلم های ایشان کاملا مرتبط به اطلاعات ندادن به مخاطب هست و در واقع اصل حادثه پنهان می شود تا تماشاگر فیلم را دنبال کند اما در تابستان داغ فقط یکی از شخصیت ها و البته تمام تماشاگران در جریان گره و حادثه داستان قرار دارند و چیزی از مخاطب برای پیشبرد داستان پنهان نمی شود. اگر ما سینمای فرهادی را می شناسیم، باید مولفه های سینمای او را هم بشناسیم و بدون دلیل حرف نزنیم.
با این تفاسیر احتمالا موضوع بازی تکراری پریناز ایزدیار را هم نمی پذیرید.
من اصلا نمی دانم چرا نسرین تابستان داغ را با سمیه «ابد و یک روز» مقایسه می کنند؟
طبیعی هست. زن بلاکش و مهربان و بدشانس از همان طبقه اجتماعی و همان بازیگر که سال قبل در همین نقش درخشیده هست. این شباهت قابل مقایسه نیست؟
ایزدیار سال گذشته در سریال «شهرزاد» نقشی خوب بازی کرده اما به خاطر شباهت شخصیت ها از لحاظ طبقه اجتماعی مدام با ابد و یک روز مقایسه می شود. طبقه اجتماعی فقط یکی از معیارهای یک نقش هست. ببینید که سمیه ابد و یک روز شخصیتی مطیع اما نسرین قائم به ذات هست. من نمی توانم با یک معیار مشترک پرونده یک بازیگر را برای همکاری ببندم.
جز اینها صابر ابر هم در ایفای نقش عاشق پیشه عاصی پرونده ای پرتکرار دارد.
به اعتقاد بنده صابر ابر یکی از متفاوت ترین حضورهای سینمایی خود را در تابستان داغ تجربه کرده و این برای من مغتنم هست. من خطر انتخاب او را پذیرفتم و از این موضوع بسیار خوشحالم.
سیمرغ بهترین فیلمبرداری برای فیلم شما در میان آن همه نامزد برای خودتان عجیب نبود؟
راستش من از روز اول با آقای هومن بهمنش درباره اینکه اصلا نمی خواهم با توجه به حال و هوای فیلم رنگ های شاد و تند را حذف کنم، حرف زدم. هومن هم این موقعیت را بسیار خوب درک کرد و با اینکه فیلم به هر حال شاد نیست اما پر هست از رنگ های واقعی و شاد. استدلال من این بود که امکان ندارد در روزی که هر شخص خبری بد می شنود یا اتفاقی بد برایش می افتد،
لزوما لباس تیره بر تن داشته باشد یا چه می دانم آن روز حتما آسمان ابری باشد. در سینمای ما چنین اتفاقی معمول هست اما من نمی خواستم به روش همیشگی عمل کنم و به همین دلیل رنگ ها و سرزندگی نماها فیلم را وارد فضایی خاص کرده و البته هومن هم مزد زحماتش را گرفت.
پیش از اکران فیلم موضوع محدودیت سنی برای تماشاگران مطرح شد. موضوع از چه قرار بود؟ تبلیغ معکوس که نبود احیانا؟
نه، اصلا. راستش من هم بعد از دریافت پروانه نمایش دیدم قید شده که تماشای فیلم برای افراد زیر ۱۸سال ممنوع هست. البته این محدودیت رتبه بندی را در ایران من خیلی قبول ندارم. چه سازوکاری برای اجرای آن داریم؟ خودم البته توصیه ام این هست که فیلم را باید بدون کودکان دید؛ چون فضای کلی فیلم برای کودک مناسب نیست. البته تابستان داغ فیلمی درباره کودکان هست. به گمان من باید رتبه بندی را با سازوکار درست اجرا کنیم و البته قائل باشیم که مردم جامعه براساس اخلاق درست تربیت می شوند و خودشان مراعات بعضی مسائل را می کنند.
پس موافق رتبه بندی رایج در ایران برای نمایش هستید؟
مخالف هم نیستم. من با توقیف مخالفم. به گمانم توقیف فیلم در هر ژانر و گونه ای اشتباه هست وگرنه تصمیم گیری و فرهنگسازی برای انتخاب فیلم مناسب مبحثی درست هست که البته فعلا ما سازوکار اجرای مناسب آن را نداریم.
پیش بینی خودتان برای فروش فیلم چیست؟
من مدت ها قبل برای خودم نوشتم و امضا کردم که فیلم من حتما و قطعا رقم فروش بالای ۴میلیارد را تجربه خواهد کرد.
الان هم لابد منتظرید پیش بینی تان محقق شود؟
از شوخی گذشته، ما در ۱۰روز اول فروشی معقول داشتیم و البته نباید فراموش کنیم که تابستان داغ ذاتا برای فتح گیشه ساخته نشده هست و این فیلم ها نمی توانند در رقابت با کمدی ها خیلی درخشان ظاهر شوند اما فیلم من برای خانواده هست و می توان برایش وقت خالی کرد.
با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما