• تاریخ : ۲۱ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، کانون ملی منتقدان که چندی پیش جشن خود را در تماشاخانه ایرانشهر برگزار کرد در بیانیه خود آورده هست: «کانون ملی منتقدان تئاتر ایران در سال‌های گذشته با کمترین حمایت مادی و معنوی جلسات نقد حضوری تحت عنوان «دوشنبه‌های نقد تئاتر» را دوشنبه هر هفته برگزار کرده هست و استقبال هنرمندان تئاتر کشور نیز از برگزاری این جلسات همواره چشمگیر، رو به افزایش و مهر تاییدی بر اهمیت برگزاری آن بوده هست.

لیکن برگزاری مستمر و پیگیر این جلسات توسط کانون منتقدان همواره در زمینه حمایت با مشکلات و دشواری‌هایی همراه بوده هست.

کانون با توجه به اهدافش با وجود دشواری‌ها این جلسات را تا امروز برگزار کرده هست. لذا اکنون بعد از چند سال برگزاری جلسات نقد، با توجه به اینکه ظاهراً نقد تئاتر به هیچ‌وجه در اولویت برنامه‌های مدیریت تئاتر کشور جایی ندارد و رفتار مدیریت با جریان نقد بی‌تفاوت نشان می‌دهد، هیئت مدیره کانون به اطلاع می‌رساند تا زمانی که شأن، اهمیت و جایگاه نقد تئاتر از طرف مجموعه مدیریت تئاتر کشور جدی گرفته نشود، این جلسات را برگزار نخواهد کرد.

کانون ملی منتقدان تئاتر ایران همچنین در مورد اولویت‌بندی‌های مدیریت تئاتر کشور و فاصله به شدت زیاد میان برگزاری مصرانه  جشنواره‌های پرتعداد در ردیف نخست و حذف تدریجی نقد، پژوهش در تئاتر کشور جدا هشدار می‌دهد.»

در این بیانه مشخص نشده هست راهکار حمایتی از این جلسات نقد چیست و این در حالی هست که همواره نسبت به وجود کانون ملی منتقدان و شیوه مدیریت و انتشار مجله نمایش انتقادهایی بوده هست. حتی حضور نصرالله قادری به عنوان شمایلی از یک جریان فکری، در فضای رسانه‌ای جنجال‌آفرین بوده هست که نمونه مشهور اخیرش، نامه ذم شبیه به مدح او به فرهاد مهندس‌پور بوده هست.

همچنین این نقد همواره کانون وجود داشته که اعضای آن به چه میزان در فضای رسانه‌ای و مطبوعاتی فعال بوده‌اند. این در حالی هست که در سال‌های اخیر افراد غیرعضو همواره مصرانه‌تر و پویاتر از اعضای کانون در فضای مطبوعاتی فعالیت داشته‌اند.

این بیانیه با واکنش خاصی از سوی مدیریت تئاتر کشور مواجه نشده هست. اگرچه شنیده‌ها از اختلاف نظر میان مهدی شفیعی، مدیریت تئاتر کشور و تیم مستقر در مجله نمایش و کانون ملی منتقدان حکایت می‌کند، اختلافی که شاید در برگزاری دو دوره جشنواره فجر به دبیری سعید اسدی و در نهایت انتخاب مهندس‌پور به عنوان دبیر دوره ۳۶ بارزتر شده هست.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما