• تاریخ : ۲۲ام اسفند ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا یکی از خصلت‌های ناپسندی که گاهی افراد دچار آن می‌شوند، مردم‌آزاری و یا به تعبیری دیگر آزاری هست. لذا اذیت و آزار دیگران، یکی از گناهان بزرگ و رذایل اخلاقی و برهم زننده تعادل در زندگی فردی و اجتماعی هست که در قرآن و حدیث توصیه های فراوانی نسبت به ترک آن وجود دارد. در قرآن کریم و احادیث اهل بیت علیهم السلام این رذیله اخلاقی مورد توجه قرار گرفته هست. این خصلت به هر شکل و عنوان که باشد به انسان ضربه می‌زند و نه تنها موجب عذاب اخروی هست بلکه دنیا را نیز همچون جهنمی می‌کند که انسان در آن عذاب می‌کشد. 

در ادامه بعضی از احادیث در مذمت مردم‌آزاری را بخوانید.

حضرت علی علیه‌السلام می‌­فرمایند: «برای مروّت به بسیارى شرم و حیا و بذل احسان و عطا و بازداشتن آزار و ایذاء استدلال شده هست؛ یسْتَدَلُّ عَلَى الْمُرُوَّةِ بِکَثْرَةِ الْحَیاءِ وَ بَذْلِ النَّدَى وَ کَفِّ الْأَذَى‏؛  (غرر الحکم و درر الکلم، ص۴۶۵)

پیامبر گرامی اسلام(ص) در این مورد می­‌فرمایند: «نشان خائن چهار چیز هست: سرپیچى از دستور خداوند رحمان، آزار همسایگان، نفرت از یاران و تمایل به بیدادگرى و ستم؛ عَلَامَةُ الْخَائِنِ فَأَرْبَعَةٌ عِصْیانُ الرَّحْمَنِ وَ أَذَى الْجِیرَانِ وَ بُغْضُ الْأَقْرَانِ وَ الْقُرْبُ إِلَى الطُّغْیان» (تحف‌العقول، ص۴۰)
حضرت در روایتی دیگر فرمود: «دو خصلت ناپسند هست که بدتر از آنها نیست: شرک به خدا و آزار بندگان خدا؛ خَصْلَتَانِ لَیسَ فَوْقَهُمَا مِنَ الشَّرِّ شَی‏ءٌ الشِّرْکُ بِاللَّهِ وَ الضَّرُّ لِعِبَادِ اللَّه‏؛ » (همان، ص۵۶)

انتهای‌پیام/ 
 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما