• تاریخ : ۱۲ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم بزرگداشت ابوالحسن تهامی و رونمایی از مستند «نقاش صدا» با حضور ابوالفضل توکلی، محمد ناصری و چهره‌های دوبله نظیر اکبر منانی، مهرداد ارمغان، حسین خدادادبیگی، امیر محمد صمصامی، ابراهیم شفیعی و … در فرهنگ‌سرای ابن سینا برگزار شد. 

در ابتدای این مراسم ابوالحسن تهامی صحبت کرد و ضمن تشکر از حضار گفت: این فیلم به همت رئیس شبکه مستند، آقای سلیم غفوری تهیه شده هست و پس باید به دلیل توجه ایشان به هنرمندان دوبله کشور تشکر ویژه از ایشان داشته باشم. امیدوارم تهیه‌ی این فیلم‌ها وسعت یابد تا از تمام زنان و مردان عرصه‌ی دوبله یک کار یادگاری باقی بماند تا از تاریخ هنری کشور، تاریخچه‌ای برای آیندگان باقی بماند. هم‌چنین باید از آقای هوشنگ گلمکانی تشکر کنم که با حضور خود در این فیلم قوت قلبی برای من بود. ورود من به عرصه‌ی دوبله، زندگی‌ام را متفاوت کرد و هر دستاوردی که اکنون دارم از این کار هست. 

سپس هوشنگ گلمکانی صحبت کرد و گفت: این دومین بار هست که من در مجلسی برای بزرگداشت چهره‌های دوبله حضور دارم. بار اول مراسم بزرگداشت علی کسمائی بود و این بار مراسم بزرگداشت ابوالحسن تهامی هست. در نسل من از زمانی که سینما وارد کشور شد، هنر دوبله نیز وارد شد. در دوران ما، دوبله به مثابه هوا و رودخانه بود و ما قدرش را نمی‌دانستیم. فکر میکردیم که آن مثل هوا، همیشه وجود دارد. در حقیقت در آن زمان با ناسپاسی با دوبله برخورد می‌شد و الان می‌فهمیم که آن چیست.

وی ادامه داد: اکنون ۲۰-۳۰ سال هست که دوبله ارج و قرب زیادی پیدا کرده هست اگرچه کیفیت دوبله‌ها ضعیف‌تر شده هست. تقریبا بیش‌تر خاطراتی که از فیلم‌های خوب سینما داریم از دوبله هست و بازیگران بزرگ را با صدای دوبله‌شان می‌شناسیم و اکنون هست که معنی آب و هوا را می‌فهمیم. هیچ نشریه‌ای در تاریخ ایران به اندازه‌ی مجله‌ی فیلم راجع به دوبله ننوشته هست. در این سال‌های آشنایی با آقای تهامی، متوجه شدم که علاوه بر صدای زیبا، دانش کلام را نیز دارد و این موضوع همان چیزی هست که ایشان را در کارهایش متمایز می‌کند. به نظرم ابوالحسن تهامی گنجینه‌ای برای دوبله ایران هست. 

در ادامه مراسم، ابوالقاسم ناصری، مدیر تولید شبکه مستند صحبت کرد و گفت: برای من و هم نسلان من، صدای ابوالحسن تهامی مساوی با سینما هست و ما سینما را با صدای ایشان شناختیم که یادآوری آن خاطرات شیرینی را به یادمان می آورد. جشنواره سینما حقیقت به نوعی معتبرترین جشنواره‌ی مستند کشور هست. در این جشنواره حدود ۱۰۰۰ فیلم ارسال شده هست یکی از این کارها که توانست به بخش نهایی نیز راه پیدا کند مستندی هست که آقای توکلی راجع به زندگی شخصی استاد افشاریه ساخته هست. این موضوع جای خوش‌حالی هست. امیدوارم ساخت فیلم‌هایی راجع به شخصیت‌های دوبله ادامه پیدا کند و این کارها به جایگاه خوبی در جشنواره‌ها برسد. 

در بخش دیگر این مراسم، ابوالفضل توکلی، تهیه‌کننده و کارگردان مستند «نقاش صدا» صحبت کرد و گفت: خاطرم هست زممانی که مستند آقای مقامی را می‌ساختم، مراسم بزرگداشتی برای ایشان برگزار شد، در انتهای مراسم، صدای بسیار رسایی در گوش من روشن شد که جویای احوال آقای مقامی از من بود. آن صدای زیبا به دلم نشست و آن صدا صدای ابوالحسن تهامی بود. این موضوع باعث شد تا من شیفته‌ی ایشان بشوم و مستندی را راجع به ایشان بسازم. در ابتدا از آقای ناصری خواستم که از طرف شبکه‌ی مستند با آقای تهامی تماس بگیرند و ماجرای ساخت فیلم را بگویند که خوشبختانه ایشان قبول کردند و تماس گرفتند و با موافقیت آقای تهامی کار آٰغاز شد. در ساخت این کار تلاش بسیار کردیم تا فیلم‌ها و آنونس‌هایی که با صدای ایشان هست و می‌خواهیم در فیلم بیاوریم، کیفیت بسیار خوبی داشته باشد. 

در پایان این مراسم اکبر منانی تابلو و تندیسی را به اوبالحسن تهامی هدیه کرد و پس از آن مستند «نقاش صدا» رونمایی و اکران شد. 

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما