• تاریخ : ۲۰ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ بیست وششمین دوره نمایشگاه کتاب دهلی‌نو از ۱۶ تا ۲۴ دی ماه برگزار می‌شود، سال گذشته ۷۵۶ ناشر از ۱۹ کشور در این نمایشگاه حضور داشتند.
میهمان ویژه بیست وششمین نمایشگاه کتاب دهلی‌ نو اتحادیه اروپا هست که تمرکز فعالیت آن بر کتاب‌های اروپایی هست.نمایشگاه در بخش‌های مختلفی از قبیل ناشران عمومی، بازرگانی، تکنولوژی، علوم اجتماعی، کتاب‌های الکترونیک، کودک و نوجوان، ناشران هندی زبان و بین‌الملل برگزار و بخش بین الملل نمایشگاه در سالن ۷ میزبان کشورهای شرکت کننده هست.

امین نادری مدیر بخش سوره الکترونیک حوزه هنری که در این دورهنمایشگاه کتاب دهلی حضور یافته هست،‌ در یادداشتی می‌نویسد:  «محل نمایشگاه (پراگتی میدان) منطقه ای در مرکز شهر دهلی هست و مکانی که به نمایشگاه کتاب اختصاص دادند فضای نسبتا بزرگی با سالن های متعدد هست. مسیر رسیدن به سالن ها از درب ورودی، در حال عملیات ساخت و ساز هست و مسیر جالبی نیست. استقبال از نمایشگاه و سالن های اصلی گسترده هست و جمعیت زیادی برای بازدید و خرید کتاب به نمایشگاه می آیند.

استقبال از غرفه ایران هم خوب هست و به ویژه با توجه به موقعیت نه چندان خوب غرفه ایران به نسبت سایر غرفه ها، فروش و حضور مخاطبان در غرفه خوب هست. کتاب های کودک، کتابهای با تصویرسازی های زیاد، فوتو رمان‌ها و کتاب‌های شامل هنرهای تجسمی و مینیاتور به علاوه کتاب‌های اشعار یا معرفی بیدل، اقبال و اشعار فارسی مورد پسند شرکت‌کنندگان هست.

نمایشگاه دهلی شباهت های زیادی به نمایشگاه تهران دارد. یکی از مهمترین شباهت ها هم کارکرد نمایشگاه در قامت یک فروشگاه بزرگ هست. در سایر نمایشگاه‌ها مثل نمایشگاه فرانکفورت یا بلونیا مذاکره حرف اول و آخر را می زند و در مدت زمانی کوتاه ناشران و آژانس ها به خرید و فروش کپی رایت اقدام می کنند. این نمایشگاه ها فرصت خوبی برای معرفی ادبیات ایران به ویژه ادبیات معاصر محسوب می شود.

اما در نمایشگاه دهلی حتی رایت تیبل‌ها هم کم فروغ و خلوت هستند. امروز روز دوم جلسات ناشران هست که به نسبت روز گذشته ناشران کمتری در آن شرکت کرده‌اند.

سه سالن اصلی نمایشگاه به ناشران عمومی هند و دو سالن به ناشران کودک اختصاص داده شده، در بخش ناشران جهانی نشرهای بزرگ مثل پنگوئن در نمایشگاه حاضر هستند و تفاوتی که با نمایشگاه کتاب تهران وجود دارد این هست که علاوه بر ناشران، کتابفروشی های بزرگ و مطرح هم غرفه دارند. یک سالن جنبی به نشر الکترونیک اختصاص داده شده و تمرکز بر نشر چاپی هست. نسخه الکترونیک اکثر کتاب ها در کتابخوان های مطرح مثل ibook و Google book و kindle عرضه شده و این موضوع که کتاب دارای نسخه الکترونیک دارند در پشت جلد کتاب درج شده، نمایشگاه از منظر محتوا قوی بوده و نشست‌های مختلف در طول روز برگزار می شود. نشست‌هایی در جای جای نمایشگاه با عنوان گوشه نویسندگان (writer corner) برگزار می شود. سطح بهداشت در راه های رسیدن به نمایشگاه و محیط پیرامون آن در پایین ترین سطح هست.

در بخش بین الملل نمایشگاه، از کشورهای ایران، مصر، امارت، نپال شرکت کرده اند و اتحادیه اروپا مهمان ویژه نمایشگاه هست.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما