• تاریخ : ۱۸ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، اولین نشست علمی – تخصصی همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با عنوان بازشناسی، تطور و ظرفیت‌شناسی گفتمان انقلاب اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه ۱۷ بهمن) با حضور علی‌اصغر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و جمعی از پژوهشگران و دانشجویان در سالن هویزه این موزه برگزار شد.

در پنل اول این همایش ابراهیم متقی استاد دانشگاه تهران به موضوع بازشناسی گفتمان انقلاب اسلامی پرداخت. او در این خصوص گفت: امروزه محور اصلی تعارض رودرروی جهان اسلام علیه جهان اسلام هست زیرا این دو، دو قالب گفتمان مبنایی متفاوت هستند که یکی انقلاب معنوی بر مبنای عدالت بوده و دیگری انقلابی ساختاری هست که برمبنای خلافت هست و تفاوت این دو در اندیشه امامت و خلافت می‌باشد.

وی با بیان اینکه در اندیشه‌های شیعی به خلافت وجود ندارد، اما قدرت و جایگاه وجود دارد، گفت: به همین دلیل هست که جنگ‌های نیابتی در منطقه فعال هست تا با هلال شیعی مقابله کند که این مقاومت در فضای اسلامی در حال گسترش بوده و مبتنی بر محاسبه هست ولی وقتی قالب مقاومت و عدالت راه افتاد مشاهده می‌کنید که حرکتی بسیار سریع را می‌پیماید.

این استاد دانشگاه تهران در ادامه سخنانش گفت که انقلاب اسلامی ایران یک ظرفیت بالقوه برای گسترش دارد و این گسترش فقط در حوزه کشورها نیست، بلکه در حوزه نظریه‌پردازی هم وجود دارد.

سخنران پنل دوم این همایش که به موضوع جریان‌شناسی تطور گفتمان انقلاب اسلامی می‌پرداخت، ابراهیم برزگر استاد دانشگاه علامه طباطبایی بود. او در سخنانی مهم‌ترین دال مرکزی انقلاب اسلامی را معنویت و معنویت‌گرایی عنوان کرد و گفت که این انقلاب اسلامی برخلاف انقلابهای دیگر کشورها که بر مبنای بشریت بود توانست تمدن‌سازی معطوف به معنویت داشته باشد و همچنین برخلاف بعضی فرهنگها و تمدن‌های غربی که انسان را به مانند حیوان می‌بیند، انقلاب اسلامی ایران بر روی تمدن انسانی و کرامت انسان تاکید دارد. 

آخرین پنل این نشست علمی – تخصصی با سخنرانی مصطفی ملکوتیان استاد دانشگاه تهران همراه بود که به موضوع ظرفیت‌شناسی گفتمان انقلاب اسلامی می‌پرداخت. او در این پنل گفت که انقلاب اسلامی در مقایسه با انقلابهای دنیوی مانند فرانسه و روسیه دارای ظرفیت‌های فکری و نقاط منحصر به فرد کاملا متفاوتی هست و توان مصرف شدن در زمینه مبنای هستی‌شناسی و انسان‌شناسی را داشته و این موضوعات قابل بحث در حوزه جهانی هست.

وی افزود: عقل انسان توانایی حل رویدادها و اتفاقات را دارد اما این برداشت با توجه به مبنایی بودن و آموزه‌های مبنایی انقلاب اسلامی زمینه‌های الهام‌بخشی را دارد و می‌شود نتایج این تطور آینده را در مقابل تمدن غربی مشاهده کرد.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما