• تاریخ : ۳۰ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

روزنامه شهروند/ رضا کیانیان عضو هیأت معرفی فیلم ایرانی به اسکار درباره معیارهایی که به معرفی نفس انجامید، توضیح داد. او با تأکید بر اینکه در انتخاب فیلم نفس برای معرفی به اسکار هیچ اعمال نظر بیرونی صورت نگرفته هست، گفت: این فیلم امتیازاتی دارد که برای اعضای آکادمی اسکار می تواند جذابیت بیشتری داشته باشد. در واقع در معرفی فیلم به اسکار باید اثری انتخاب می شد که بتواند مورد توجه اعضای آکادمی قرار بگیرد و در رقابت با فیلم های خارجی شانس بیشتری داشته باشد، پس باید ذائقه آکادمی را می شناختیم و بررسی می کردیم که در این سال ها انتخاب آنها بر چه اساسی بوده و چه فیلم هایی را برگزیده اند.
کیانیان با بیان این که انتخاب یک فیلم برای شرکت در جشنواره های اروپایی قواعد خاص خود را دارد و هرکدام از این رویدادهای سینمایی با اسکار تفاوت دارند، ادامه داد: اگر قرار بود برای یک جشنواره اروپایی فیلم انتخاب کنیم، به ضوابط دیگری توجه می کردیم، اما برای اسکار فیلمی چون نفس مناسب تر بود. روایت جذاب و خوبی داشت و در بین دیگر فیلم ها از امتیازاتی برخوردار هست که می تواند برای آمریکایی ها نیز جذاب باشد.
کمال تبریزی دیگر عضو هیأت انتخاب سینمای ایران برای معرفی فیلم به اسکار نیز با اشاره به دلایل مختلف انتخاب فیلم نفس تأکید کرد: فکر می کنم اگر تهیه کننده فیلم شرایط مناسبی را برای پخش خارجی فیلم درآمریکا و برای اعضای آکادمی فراهم کند، واقعا دور از انتظار نیست که این فیلم با توجه به افکار عمومی درباره سینمای ایران یکی از نامزدهای فیلم خارجی در اسکار باشد، هرچند که احتمال آن زیاد نباشد.
به گفته کمال تبریزی، فیلم نفس با اکثریت آرا برای معرفی به آکادمی اسکار انتخاب شد و رقابت نزدیکی بین ٤ فیلم نهایی نبوده و نفس بیشترین رأی را آورد: ما به صورت مطلق نمی توانیم بگوییم این فیلم قطعا مناسب هست اما با توجه به موقعیت این فیلم نسبت به فیلم های دیگر، به نظرم انتخاب مناسب تری هست. همه فیلم ها واجد ارزش های خود بوده و فیلم های خوبی هستند اما فیلم نفس چند ویژگی دارد؛ ازجمله این که با توجه به موضوع فیلم و نوع روایتش مخاطب غیرایرانی را بیشتر جذب می کند و برای آنها تازگی دارد و تصویر متفاوتی از ایران ارایه می دهد. نکته بعدی این بود که برای نخستین بار یک بانوی فیلمساز ایرانی، فیلمش به آکادمی اسکار معرفی می شود و این ممکن هست در قضاوت نهایی تأثیر داشته باشد.
تبریزی درباره بعضی اخبار غیررسمی و فضاسازی های غیرحرفه ای که در چند روز اخیر درباره اسکار اتفاق افتاد نیز، گفت: متاسفانه جریانی در کشورمان به وجود آمده که بعضی در فضای مجازی به خودشان اجازه می دهند حرفی را که پایه و اساسی ندارد، نقل کنند. غافل از آن که این روند از آداب اخلاقی و حرفه رسانه ای به دور هست.
درباره برآیند کار هیأت معرفی فیلم باید گفت که معرفی نفس به عنوان نماینده ایران در اسکار فیلم خارجی زبان بازتاب های مثبتی را در بین سینمادوستان به وجود آورده هست. در حقیقت با توجه به وجود چند فیلم متعلق به نهادهایی خاص به نظر می رسید که شانس اندکی برای معرفی چنین فیلمی وجود دارد؛ که البته این اتفاق رخ نداد و نفس معرفی شد. اتفاقی که باعث شد نرگس آبیار کارگردان این فیلماز این که به نقش زنان در سینمای ایران بیشتر توجه شده هست، ابراز خرسندی کند.
نرگس آبیار گفت: این که فیلم یک کارگردان زن به اسکار معرفی شده، اتفاق مبارکی هست. پس فکر می کنم به زنان اعتماد بیشتری شده، البته مشارکت زنان در حوزه های مختلف هم افزایش پیدا کرده هست. آبیار با اشاره به فیلم نفس و ظرفیت های موضوعی آن برای حضور در رقابت های جهانی گفت: این فیلم در ستایش تخیل و صلح هست، همه ما در برهه ای از زندگی خود رویاها و تخیلاتی داشته ایم، از همین رو ما در این فیلم رویاهای یک کودک را پی می گیریم که ۲ اتفاق بزرگ اجتماعی و سیاسی را در زندگی خود می بیند و نگاه بی طرفانه و بدون قضاوتی به این موضوع دارد که ما با او در این فیلم جلو می رویم، اما به یکباره در پی وقوع جنگ آرزوهای کودک به خاکستر تبدیل می شود؛ کودکی که می توانست مهره مهمی برای زندگی خود و کشورش باشد اما به ناگهان آرزوهای او زیر آوارها می ماند، پس نفس در ستایش صلح هست.
محمدحسین قاسمی تهیه کننده فیلم نفس نیز از انتخاب این اثر ابراز خوشحالی کرد: خوشحالم که این بار فیلم یک کارگردان زن به عنوان نماینده ایران در اسکار معرفی شد، این را به خاطر این که نرگس آبیار همسر من هست، نمی گویم بلکه معتقدم زنان پتانسیل زیادی در جامعه ما دارند که باید این پتانسیل به دنیا نشان داده شود. قاسمی اضافه کرد: نفس نماینده سینمای نوین ایران هست؛ سینمایی که به شاعرانگی توجه دارد. از همین رو سعی کرده هست رنج ملت ایران را در زمانی که جنگ به آنها تحمیل شد، به تصویر بکشد و صلح عزتمندانه را ستایش کند. امیدوارم اعضای آکادمی اسکار این نگاه را درک کنند و صلح طلبی ما را ببینند. از سوی دیگر نفس سعی کرده تاریخ اجتماعی ایران را از دریچه نگاه یک کودک ببیند و جهان را به این شکل ترسیم کند. چنین نگاهی همواره لطیف و بی طرفانه هست، حس خوبی دارد و می تواند روی افراد تأثیر بگذارد.
با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما