• تاریخ : ۳۰ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

رئیس شورای عالی تهیه کنندگان سینما، گفت: معرفی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از انتخاب های مشکل رئیس جمهور هست زیرا باید با مصائب و مشکلات متعددی در زمینه های مختلف نشر، سینما، موسیقی، تئاتر تصمیمات آنی و دقیقی بگیرد.

میهن امروز – غلامرضا موسوی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایسکانیوز درباره انتخاب وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار داشت: انتخاب وزیر فرهنگ یکی از انتخاب های مشکل رئیس جمهور هست زیرا از یک سو باید با انتخاب وزیری دانا و با بینش نشان دهد به اهالی فرهنگ احترام می گذارد و از سوی دیگر آن فرد علاوه بر آن ویژگی های فرهنگی که در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد بتواند مصائب و مشکلات متعددی در زمینه های مختلف فرهنگی را مدیریت کند.
وی افزود: گزینش وزیر فرهنگ اگرچه معمولا انتخاب سیاسی برای نمایندگان نیست اما یکی از انتخاباتی هست که معمولا بعدها باید پاسخگو باشند، به هر حال این انتخاب برای خود رئیس جمهور هم مشکل هست.
این تهیه کننده سینما، ادامه داد: طبیعتاً وزیری که در این وزارتخانه انتخاب می شود اولاً باید شجاعت و تدبیر فراوانی داشته باشد، یعنی تدبیر را توام با شجاعت داشته باشد وگرنه عملاً به وزارتخانه ای دسته چندم تبدیل می شود.
موسوی با اشاره به چالش های پیش روی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: شاید در هیچ حوزه ای به قدر فرهنگ و هنر عقاید متفاوت نداشته باشیم یعنی، اگر چه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از نظر قانونی و دولت، متولی فرهنگ و هنر هست اما جاهای مختلفی از جمله سازمان صدا و سیما و بسیاری نقاط دیگر مانند حوزه های علمیه و حتی بخش های فرهنگی بسیاری از نهادهای نظامی و غیرنظامی همه در زمینه سینما، تئاتر، موسیقی، کتاب و مجموعه فرهنگ صاحب نظر بوده و خود را متولی می دانند.
وی افزود: به همین جهت هر وزیری که انتخاب می شود با چالشی بسیار بزرگ به شکل های مختلف رو به رو هست که هرکدام از این مراکز رسمی و غیر رسمی مدعی هستند و در حقیقت چوب لای چرخش می گذارند.
این تهیه کننده سینما با اشاره به مشخصاتی که یک وزیر فرهنگ باید دارا باشد، تاکید کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باید، قدرتی داشته باشد که با استدلال، شجاعت، تدبیر و هوش بتواند با تمام مصائبی که به آنها اشاره کردم، رو به رو شود.
وی در توضیح مصائب وزیر ارشاد، گفت: وقتی فیلمی پروانه نمایش صادر می شود، مجوز صادر شده باید کارکرد داشته باشد و راهی را طی کند که به نمایش فیلم ختم شود و آدم هایی که بر اریکه قدرت هستند هرکدام سعی نکنند از امکانات خود برای چوب لای چرخ گذاشتن مجوزهای صادر شده، استفاده کنند.
موسوی، اظهار کرد: وقتی در یکی از معاونت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تصمیمی گرفته می شود باید وزیر روی آن پافشاری کند وگرنه اهالی هنر اگر احساس کنند که وزیر حامی آنها نیست طبیعتاً از وی روی بر می گردانند و در چنین وضعیتی عملاً نتیجه بسیار منفی به بار می آورد و آن وزارتخانه عملاً به چرخ پنجم تبدیل می شود و دیگر نخواهد توانست نتیجه ای برای فرهنگ و هنر داشته باشد.
وی افزود: ضمن اینکه وزیر آتی فرهنگ و هنر باید پاسخگوی مقامات عالی نظام هم باشد زیرا یکی از کسانی که وزیر فرهنگ باید در مقابلش پاسخگو باشد، مقام معظم رهبری هست که به فرهنگ دلبستگی دارند و طبیعتاً نگاه های ویژه ای هم به این حوزه دارند. پس می شود گفت به وزیری بسیار با تدبیر که بتواند برنامه های دقیقی داشته باشد نیازمند هستیم.
وی ادامه داد: امیدوارم سیدعباس صالحی از مجلس رای بیاورد و موفق شود این مسیر پر پیچ را که مدعی های متفاوت دارد، طی کند.
موسوی خاطرنشان کرد: وزیر فرهنگ باید قدرت تصمیم گیری به موقع داشته باشد، شرایط را بسنجند و اگر تصمیمی گرفت به پایش بایستد زیرا وقتی در یک وزارتخانه پای تصمیم گرفته شده ایستاد، ایجاد قدرت می شود ضمن اینکه باید قدرت چانه زنی هم داشته باشد زیرا اگر تصمیمی گرفته شود و نتواند اجرایی کند قدرت وزیر کم می شود.
منبع: آنا

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما