• تاریخ : ۲۳ام خرداد ۱۳۹۷
  • موضوع : دیبا

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، «سفیر مهربانی» عنوان مسابقات قرآنی هست که این روزها در امامزاده پنج تن لویزان برگزار می‌شود.

این مسابقات یادبود مرحوم استاد اربابی هست که سالیان متمادی را در این منطقه به تربیت و پرورش قاریان متخلق به اخلاق قرآنی پرداخته هست و بسیاری از قاریان برجسته و مشهور امروز کشورمان از زمره شاگردان این استاد فرهیخته هستند.

نام‌نویسی در دوازدهمین دوره مسابقات «سفیر مهربانی» از یکم خردادماه آغاز شد و تا نهم خردادماه ادامه داشت و در مجموع ۲۵۰ شرکت‌کننده از اقصی نقاط کشور توفیق حضور در این مسابقات را کسب کردند.

مرحله نیمه نهایی این مسابقات شب گذشته برگزار شد و فینال آن نیز فردا شب (چهارشنبه) ۲۳ خردادماه ساعت ۲۱:۱۵ در آستان متبرکه پنج تن به اجرا در می‌آید.

متسابقین از استان‌های تهران (اسلامشهر، چهاردانگه، ورامین، شهر ری)، مرکزی (ساوه)، قزوین، سمنان، گیلان، یزد، کرمان، قم و مشهد در این مسابقات شرکت‌کردند.

مسابقات قرآنی «سفیر مهربانی» در رده‌های تا ۱۸ سال و ۱۸ تا ۵۰ سال و برای نخستین‌بار برای بخش پیشکسوتان از ۵۰ سال به بالا و بانوان برگزار شده هست. برای مقطع تا ۱۸ سال، رشته حفظ ۵، ۱۰ ،۲۰ و کل قرآن و همچنین قرائت و برای مقطع سنی ۱۸ تا ۵۰ سال، رشته قرائت (ترتیل)، حفظ ۱۰، ۲۰ و کل قرآن و برای پیشکسوتان نیز رشته قرائت قرآن پیش‌بینی شده هست. بانوان نیز در رشته مفاهیم مکتوب از سوره‌های «نور» و «واقعه» به ۴۰ سوال تشریحی و تستی پاسخ خواهند داد.

۱۵ نفر از متسابقین ۱۸ تا ۵۰ سال در رشته قرائت و ۵ نفر از رشته حفظ به فینال این دوره راه‌یافته‌اند. حضور اساتید و قاریان برجسته کشورمان همچون استاد منصور قصری‌زاده و مجتبی پرویزی و غیره به این مسابقات اعتبار بخشیده هست.

داوران ملی و بین‌المللی کشورمان نیز نظیر محمدحسین سعیدیان، ملک‌شاهی، رحمانی، امین پویا، معتز آقایی،‌ قره‌شیخلو، حشمتی، محمد عبادی قضاوت فینال این مسابقات را بر عهده دارند و اجرای بخش فینال به بهزاد احمدی واگذار شده هست.

بر پایه این گزارش، امامزاده پنج تن مرقد پنج برادر به نام‌های سالم، ابوطالب، صائم، رحیم و حسین هست و بر بالای تپه‌ای در لویزان تهران قرار دارد. آن‌ها همگی پسران شیث، فرزند کاظم، فرزند امام سجاد(ع) هستند. بنای امامزاده تاریخ ۱۳۰ ساله دارد و دارای بقعه‌ای چهارگوش با پوشش گنبدی هست.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما