• تاریخ : ۹ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا رهبر معظم انقلاب درباره آسیب‌شناسی و نیز شناسایی فرصت‌های هیئت‌های مذهبی بیش از سه دهه بیاناتی ایراد فرموده‌اند. اهمیت بیانات معظم له از این روست که این اماکن مذهبی ـ مردمی اکنون تبدیل به یکی از ظرفیت‌های عظیم برای اشاعه فرهنگ صحیح اسلامی و ارائه مفاهیم و معارف قرآنی و اهل‌بیتی(ع) شده هست؛ پس  مسئولان امر و مسئولان هیئت‌های مذهبی با اندکی برنامه‌ریزی و دقت در منابع و مآخذ و عرضه محتوای خود به علمای فن، می‌توانند این ظرفیت عظیم مردمی را به سوی اهداف عالی اسلام و انقلاب اسلامی سوق دهند.

اما از سوی دیگر هر نوع خطا و اشتباهی درباره فرم و محتوای هیئت‌های مذهبی تبدیل به بزرگ‌ترین معضل عقیدتی و فرهنگی جوامع شیعی می‌شود به خصوص اینکه در عصر حاضر شبکه‌های مجازی سرعت انتقال اطلاعات را نسبت به گذشته به شدت افزایش داده‌اند. از این رو با بها دادن نسبت به نصیحت‌های عالمان دینی و به خصوص رهنمودهای بصیرت‌افزایانه رهبر معظم انقلاب، هم به عنوان ولیّ فقیه مسلمین و هم به عنوان مرجعیت فقهی جهان اسلام، می‌توان از آسیب‌های هیئت‌های مذهبی کاست و از فرصت‌های آن استفاده کرد.

به عنوان نمونه معظم له در دیداری که در سال ۹۴ با جامعه مداحان داشتند، به نکات قابل توجهی اشاره کردند که در ادامه فیلم و تکست آن را مشاهد می‌کنید.

*پرهیز از انحراف، پرهیز از خرافه‌گرایی، پرهیز از مشکل‌تراشی در عقاید جوان‌ها؛ گاهی ما یک کلمه‌ای می‌گوییم که یک گرهی در ذهن جوانِ مخاطب ما به‌وجود می‌آید؛ این گره را چه کسی می‌خواهد باز کند؟ این گرهی را که ما با بیان ناقص خودمان یا بیان غلط خودمان یا بی‌توجّهی و بی‌مسئولیّتی خودمان در ذهن این جوان به‌وجود می‌آوریم و عقیده‌ی او را دچار مشکل می‌کنیم، این گره چگونه باز خواهد شد؟ اینها مسئولیّت هست.

*اینکه ما مجلس عزاداری و مدح سیّدالشهدا را ــ که عظمت او به‌خاطر شهادت هست، عظمت او به‌خاطر فداکاری در راه خدا هست، عظمت او به‌خاطر گذشت هست؛ گذشت از همه چیز، از همه‌ی خواسته‌ها، از همه‌ی مطلوب‌ها ــ تبدیل کنیم به یک نقطه‌ی سبک، به یک جایی که یک تعدادی جوان لخت بشوند، بپرند هوا، بپرند پایین و ندانند چه می‌گویند، درست هست؟ این شکر این نعمت هست که خدا به شما داده؟!

* این صدای خوش نعمت هست؛ این توانایی اداره‌ی مجلس نعمت هست؛ این‌ها چیزهایی هست که خدا به همه نداده هست، به شما داده؛ باید این نعمت‌ها را شکر بگزارید. پس من جامعه‌ی مدّاح را از ته دل دوست می‌دارم؛ برایتان دعا میکنم؛ خداوند ان‌شاءالله به شماها توفیق بدهد، به شماها کمک کند، امّا این را هم عرض می‌کنم که انتظارات از جامعه‌ی مدّاح، امروز در جامعه‌ی ایرانی و در کلّ نگاه منطقه‌ای، انتظار بالایی هست.

انتهای‌پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما