• تاریخ : ۱۸ام خرداد ۱۳۹۷
  • موضوع : دیبا

حجت‌الاسلام «مجید رشیدنسب» محقق علوم قرآن و حدیث و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، شَرَف شب قدر را به وجود مقدس حضرت فاطمه (س) دانست و گفت: ارزش هر زمان و مکانی به شخص آن هست؛ «شَرَفُ المَکانِ بِالمَکین»، به عنوان مثال، شرف سرزمین مکه و مدینه به وجود خانه کعبه و حضرت رسول الله (ص) هست، شرف سرزمین کربلا به وجود امام حسین (ع) هست، شرف غدیر خم به امیرالمومنین (ع) هست، وگرنه غدیر جز یک برکه در یک بیابان نیست. 

«ماه رمضان فرصتی هست تا با آموختن رفتارهای فاطمی، راه همراهی با امام (ع) را بیاموزیم» وی با بیان این جمله اظهار کرد: قرآن کریم انسان را به سوی «أقوم» هدایت می‌کند «إنَّ هَذَا الْقُرْآنَ یَهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ» که اهل بیت (ع) منظور از «أقوم» را امام (ع) معرفی کرده‌اند.

حجت‌الاسلام رشیدنسب با تأکید بر اینکه ماه رمضان ماه نزدیک شدن به امام زمان (عج) هست، خاطرنشان کرد: فاطمی به کسانی می‌گویند که حاضر هست برای درک شب قدر، خودش را کنار بگذارد، خوردن و آشامیدن، غیبت، دروغ و تهمت و … را هم هیمنطور و تقوا را رعایت می‌‌کند، این روحیه کنار گذاشتن برای رسیدن به درک ولیّ و همراهی با او، روحیه فاطمی بودن هست.

* بیشتر بخوانید: شب قدر، موسم بیدار شدن هست

این محقق علوم قرآن و حدیث با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) درباره ارتباط حضرت فاطمه (س) و شب قدر گفت: شخصیت شب قدر متأثر از فاطمه (س) هست، به عبارت دیگر، صفات حضرت زهرا(س) در شب قدر تجلی پیدا می‌کند.

وی افزود: یکی از آن اوصاف، پنهان بودن قدر هست، قدر فاطمه زهراء (س) مخفی هست، لذا قدر شب قدر هم مخفی هست، محل دفن فاطمه (س) مخفی هست، لذا محل دقیق شب قدر هم مخفی هست، در واقع، دلیل پنهان بودن شب قدر، به پنهان بودن فاطمه (س) بر می‌گردد. اگر شب قدر تجلی و تبلوری از نور حضرت فاطمه (س) هست، باید این شب از صفاتی فاطمی برخوردار باشد.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما