• تاریخ : ۸ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

ایسنا: جشنواره ی فیلم فجر که سال نو سینمای ایران شناخته می شود و سینماگران تلاش حداقل یک ساله خود را در این رویداد رونمایی و بعد برای اکران آن برنامه ریزی می کنند، سال گذشته شاهد نمایش ۴۴ فیلم جدید بود که پس از گذشت ۱۰ ماه تنها حدود ۲۰ فیلم روانه پرده سینماها شده اند.
البته در این شرایطی که خیلی ها از فیلم سوزی در اکران گله می کنند، فیلمسازانی هم بوده اند که در جشنواره فیلمی نداشتند اما آثارشان را در همین ماه های گذشته اکران کردند؛ فیلم هایی که البته تعدای از آن ها فروش مورد انتظار را نداشتند. همین اوضاع هم باعث شده نه نوبت به بقیه کسانی که در جشنواره فیلم داشتند برسد تا اثر خود را اکران کنند و نه حتی تمایلی برای اکران وجود داشته باشد.
بر این اساس مروری بر فهرست فیلم های جشنواره فجر سال ۹۵ نشان می دهد که «فِراری» علیرضا داودنژاد، «پشت دیوار سکوت» مسعود جعفری جوزانی و «سوفی و دیوانه» مهدی کرم پور از جمله فیلم هایی هست که هنوز خبری از اکران آن ها نیست. ضمن اینکه آخرین ساخته مسعود کیمیایی هم هنوز به نمایش درنیامده اما در یکی دو هفته آینده قرار هست به اکران برسد.
نکته جالب توجه در میان فیلم های اکران نشده از جشنواره قبل، آثاری هست که حضور جهانی پررنگی داشته و موفق به کسب جوایزی هم شده اند مثل «سد معبر» محسن قرایی، «بدون تاریخ بدون امضا» وحید جلیلوند، اسرافیل «آیدا پناهنده» و «کوپال» کاظم ملایی، اما در ایران هنوز روی پرده نرفته اند.
دیگر فیلم های به نمایش درنیامده از بخش سودای سیمرغ و رقابتی جشنواره هم «مادری» رقیه توکلی، «انزوا» مرتضی علی عباس میرزایی، «چراغ های ناتمام» مصطفی سلطانی، «ماه گرفتگی» سید مسعود اطیابی، «کمدی …

اخبار پیشنهادی:

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما