• تاریخ : ۹ام اسفند ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا حسن قاسم‌پور، استادیار گروه فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی در نشست «فلسفه و آینده ایران» که با حضور بیژن عبدالملکی، دانشیار گروه فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی، حسین کلباسی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و سیدجواد میری، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و جمعی از طلاب  و دانشجویان در کتابخانه عمومی ساختمان ولی‌عصر(عج) برگزار شد، با بیان اینکه اشکالمان در مباحث فلسفی در انقطاع بنیادین با گذشته هست، افزود: زیرا تصور می‌کنیم گذشته به معنای زمانِ سپری‌شده هست در حالی که این نوع فهم و برداشت، غلط هست. از منظر فلسفی، گذشته، بنیان و اساس هست؛ به این معنا که گذشته حیث وجودی دارد و هر گذشته‌ای ناظر بر آینده هست.

وی با بیان اینکه تا زمانی که توانایی خوانش میراث و سنت خود را نداشته باشیم و صرفاً مطالعه کنیم و اطلاعات کسب کنیم، توانایی برداشت از آموزه‌های آن و آینده‌نگری بر آن مبنا را نداریم، ادامه داد: پس بازگشت به گذشته نوعی بازجویی از آن و توانایی شکوفا کردن آن برای آینده هست و لازمه‌اش فهم معضلات کنونی ایران اسلامی و ارزیابی امکانات، فرصت‌ها و توانایی‌های آن هست. 

قاسم‌پور فهم صحیح آینده را از ضروریات یک جامعه معرفی کرد و گفت: آینده با کسی شوخی ندارد و باید آن را به درستی فهم کرد. همچنان که گذشته به صورت اتفاقی رخ نداده،‌ آینده نیز اینگونه هست. از سوی دیگر معتقدم تمام حوادث تابع اراده انسان هست، اما تماماً تابع اراده نیست بلکه اراده انسان باید در کنار امکانات قرار گیرد. 

استادیار دانشگاه علامه طباطبایی با تأکید بر اینکه فیلسوفان ما به صورت عام و تمام متفکران‌مان مقصر هستند، زیرا تاکنون به درستی درباره آینده اندیشه نورزیدند، افزود: هیچ جامعه‌ای نباید ادعا کند وضعیت کنونی ما خوب هست، مگر اینکه از ۲۰  سال گذشته برای حال خود اندیشیده باشد. اگر اکنون نتوانیم برای ۵۰ سال آینده‌مان فکر کنیم، موفق نخواهیم بود و هرگونه تحلیلی مبتنی بر نظرات شخصی  و احتمالات می‌شود. اگر تفکری آینده‌نگرانه داشته باشیم، می‌توان مدعی شد اندیشه‌ای را سامان می‌دهیم که وجه «universal» یا جهانی پیدا کند. اگر دانشی تولید کنیم که صرفاً بومی باشد، نام آن دانش نیست. دانش باید امری «گلوبال» و جهانی باشد، به این منظور اندیشه و تفکر باید اینچنین باشد. 

 بعضی موضوعاتی که در این نشست عنوان شد به قرار ذیل هست:
عدم وجود تفکر واحد و منطبق بر برترین کتب آسمانی

ایران را در پهنه جهان آینده باید مطالعه کرد

مقوله زمان در سندهای راهبردی بیشتر از ۲۰ سال تجاوز نمی‌کند مثل سند چشم‌انداز ۱۴۰۴

برای فهم آینده باید خود را منطبق بر واقعیات کنیم،‌ از مدرنیته گریزی نیست. 

به گزارش تسنیم، بعضی نظریه‌های این نشست از جمله وجوب انطباق بر واقعیات با واکنش حضار مواجه شد. یکی از حاضرین جلسه با طرح این مسأله که اگر جامعه بخواهد بر واقعیات منطبق شود، باید از سیره و نصّ قرآن جدا شود، افزود: گاهی ممکن هست واقعیات منطبق بر عقلانیت و فطرت نباشد و در تضاد با نصّ و سیره و سنت نبوی باشد؛ در این صورت آیا باید با واقعیات پیش رفت؟ از این منظر تقوا و عفاف چه مفهومی پیدا می‌کند؟

بر پایه این گزارش ادامه این نشست‌ها به روز چهارشنبه هفته جاری موکول شد. 

انتهای‌پیام/ 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما