• تاریخ : ۲۱ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش نویدتهران،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر ضرورت داشتن شفافیت در انجام همه امور برگزاری جشنواره فیلم فجر، تاکید کرد: شفافیت منجر به کاهش فاصله ها و برگزاری جشنواره ای سالم تر و کم حاشیه تر می شود.
سید عباس صالحی در نشستی با رئیس سازمان سینمایی و مدیران سی و ششمین جشنواره فیلم فجر افزود: جشنواره فیلم فجر به دلیل جایگاهی که دارد از اهمیت زیادی برخوردار هست و به همین دلیل مورد توجه و قضاوت بسیاری از افراد قرار می گیرد.
وی گفت: با توجه به گزارشات روند فعالیت های این جشنواره امیدوارم امسال کم حاشیه تر و با شکوه تر از سال های گذشته برگزار شود.
وی ادامه داد: در برگزاری جشنواره فیلم فجر توجه به بعضی نکات ضروری هست که شفافیت یکی از این نکات هست.
صالحی تصریح کرد: با شفافیت در امور به اتاق های شیشه ای نزدیک می شویم و این امر به برگزاری جشنواره ای سالم تر و کم حاشیه تر کمک می کند. از این رو شفافیت در دستورالعمل ها، مقررات، قرعه کشی ها و … ضروری هست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: شفافیت همچنین به جلب اعتماد رسانه ها و مردم کمک می کند. اعتماد یکی از سرمایه های اجتماعی هست که باید به آن توجه داشت.
وی افزود: حرفه ای برگزار شدن جشنواره فیلم نیز یکی دیگر از نکاتی هست که توجه به آن ضروری هست. جشنواره نباید صرفا محلی برای نمایش فیلم باشد. باید به این فکر کرد که چگونه می شود جشنواره ای در جایگاه منطقه ای و جهانی برگزار کرد. صرفا نباید با نگاه شورآفرینی، هیجان سازی و عمومی سازی به برگزاری جشنواره فکر کرد.
صالحی در عین حال تصریح کرد: برای برگزاری جشنواره منطقه ای و جهانی باید با برنامه پیش رفت و با داشتن نقشه راه و ترسیم چشم انداز قدم برداشت.
وی ادامه داد: بخشی از دیپلماسی فرهنگی و هنری می تواند از طریق سینما اتفاق بیفتد. برگزاری جشنواره خوب و حرفه ای به نزدیک شدن به اهداف این دیپلماسی کمک می کند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تعامل مناسب و خوب با رسانه را یکی دیگر از نکات مورد توجه در برگزاری جشنواره فیلم برشمرد و گفت: هنر ارتباط مناسب با رسانه ها یکی از بخش های مهم و مورد توجه باشد.رسانه ها در تکمیل کردن برگزاری یک جشنواره خوب و حرفه ای نقش به سزایی دارند.
وی تصریح کرد: تعامل حداکثری با رسانه ها این حس را در آن ها ایجاد می کند که ضلع مهم جشنواره هستند. رسانه ها باید در تکست باشند نه در حاشیه جشنواره. آن ها باید احساس همراهی و همذات پنداری با ما داشته باشند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دوازدهم ادامه داد: ایجاد تعامل مناسب با رسانه ها به احساس صداقت و امنیت در اطلاع رسانی اخبار منجر می شود.
وی با اشاره به بعضی اقدامات ستاد برگزاری جشنواره فیلم فجر در استان ها افزود: دراین حوزه اقدامات خوبی صورت گرفته هست. امسال این جشنواره در استان ها می تواند با شرایط بهتری برگزار شود.
صالحی در ادامه به حفظ حرمت مردم و اهالی سینما و رسانه در برگزاری جشنواره تاکید کرد و گفت: مردم باید حس کنند که مسئولین حرمت و شأن آن ها را در ارائه خدمات حفظ می کنند.
وی همچنین بر اطلاع رسانی دقیق و پیوسته در اخبار و اطلاعات جشنواره تاکید کرد و افزود: انتشار اخبار باید به صورت پی در پی و مستمر باشد زیرا در غیر این صورت زمین خبر خالی می ماند و دیگران آن را با سوءتفاهم و شبهه پر می کنند. نباید فضارا برای گمانه زنی ها فراهم کرد.
صالحی ادامه داد: یکی دیگر از نکات موردتوجه تعامل با صنوف مختلف سینمایی هست. اهالی سینما دارای قشر ها، تنوع وسلیقه های مختلف هستند و باید در برگزاری جشنواره طوری رفتار شود که همه آن ها احساس همدلانه و همگرایانه داشته باشند.
وی در بخشدیگری از سخنان خود بر مدیریت بدون فاصله تاکید کرد وگفت: دوره مدیریت با فاصله تمام شده هست. در گذشته ممکن بود که با این نوع مدیریت اعتدال ایجاد کرد ولی در حال حاضر فضای اجتماعی و ارتباطی ما نوع دیگری از مدیریت را ایجاد کرده هست. هر چقدر نزدیک تر باشیم سوءتفاهم ها کمتر می شود. اصحاب رسانه و منتقدین باید این حس را داشته باشند که می توانند به راحتی انتقاد کنند.
صالحی در پایان افزود: نسبت جشنواره فیلم فجر با انقلاب اسلامی که در آستانه چهلمین سالروز پیروزی آن هستیم باید روشن و بروز و ظهور داشته باشد نه اینکه جنبه تبلیغاتی داشته باشد. باید به جنبه های انسانی بودن و دینی بودن آن توجه شود.
وی تصریح کرد: جوهره انقلاب انسانیت، اخلاق مداری و فضائل اخلاقی هست و توجه به این وجوه انقلاب در برگزاری جشنواره فیلم فجر اهمیت دارد.
امسال در سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر برای نخستین بار جدول فیلم های جشنواره به صورت قرعه کشی برگزار شد که رضایت خوبی نیز در پی داشته هست.
سی و ششمین جشنواره بین المللی فیلم فجر ۱۲ تا ۲۲ بهمن در تهران برگزار خواهد شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما