• تاریخ : ۲۲ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم رونمایی از کتاب «آن هست شیوه حکومت» با حضور نویسنده کتاب سیدمهدی شجاعی و میهمانان احمد مسجدجامعی و علی درستکار در فرهنگسرای رسانه برگزار گردید.

سیدمهدی شجاعی در ابتدای سخنان خود در این مراسم به دغدغه خود از نوشتن این ترجمه اشاره کرد و گفت: دغدغه جدی من در این سالها این هست که به دلیل عملکرد ما در حکومت‌داری، بسیاری از جوانان ما در حال فاصله و گریز از دین هستند. آنها احساس می‌کنند که این حکومت دینی هست و این اشکالات را دارد و در نتیجه به اصل موضوع شک وارد می‌کنند. احساس می‌کنم که در این بین دین مظلوم واقع شده و به قول معصوم «اگر مردم محاسن حرف ما را می‌فهمیدند قطعا به آن عمل می‌کردند».

وی ادامه داد: اگر ما مدعی دین باشیم و خلاف آن عمل کنیم جوان ما دچار تردید می‌شود. هدف من از نوشتن این ترجمه، تدوین یک شاغول، میزان و ترازو برای مردم هست که بتوانند اصل را تشخیص بدهند. با نهایت احترام به کسانی که این خطبه را تاکنون ترجمه کردند باید بگویم هر کدام از آن آثار وجوه برجسته‌ای داشته هست من ترجمه این خطبه را حتی تا زمان قاجار نیز دیدم.  سید جعفر شهیدی، مرحوم محمد تقی جعفری و… ترجمه‌های بسیار ارزشمندی از این خطبه داشتند اما من به دنبال این بودم که در عین روان بودن تکست، زبان فاخر بودن آن حفظ بشود. امام علی(ع) بلیغ‌ترین مردم بودند که با مخاطب عام حرف می‌زدند این زبان، زبان کتاب‌گونه و یا در بارگاه سلطانی نبوده و مردمی بوده هست. با ترجمه این کتاب می‌خواستم به جایی برسم که در عین سلیس بودن تکست و ارتباط برقرار کردن با مخاطب وجه ادبی زبان هم رعایت بشود.

شجاعی در بخش دیگری از سخنان خود درباره تقسیم اسلام به دو وجه علوی و اموی گفت: فرازها و شاخصه‌هایی که در حکومت علوی وجود دارد در حکومت اموی وجود ندارد. می‌بینید که رسول‌الله نیز در خطبه غدیر اشاره‌ای به صحیفه ملعونه دارد که در آن عده‌ای تصمیم می‌گیرند بعد از رحلت ایشان چه کسی به قدرت برسد. در حقیقت در حکومت اموی قدرت اصل می‌باشد در حالی که حضرت علی (علیه السلام) در راه عدالت خودشان را فدا کردند.

او همچنین درباره توجه به این خطبه در میان اقشار مختلف گفت: به این اندازه از دست من کار برمی‌آید که ترجمه را بنویسم تا توجهات نسبت به آن افزون باشد. وضع نگران کننده این هست که زمانی در ابتدای جلسات هیئت دولت بخشهایی از این خطبه خوانده می‌شد اما در عمل اتفاقی رخ نمی داد. پس، این ترجمه‌ها می‌تواند حضور داشته باشد اما باز هم به این خطبه بی‌توجهی شود. دقت کنید که طولانی‌ترین فراز این خطبه اختصاص به برخورد مسئولین با مردم از زبان امیرالمومنین(ع) دارد که بسیار زیباست. به نظرم این فراز در اوج هست ومی‌تواند به عنوان حقوق شهری بین المللی در دنیا مطرح باشد.

در پایان این مراسم از کتاب «آن هست شیوه حکومت» رونمایی شد و پس از آن نیز به مناسبت زادروز سیدمهدی شجاعی، جشن تولدی به همت فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما