• تاریخ : ۲۱ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

سینما و سبک زندگی اسلامی - ایرانی
گر چه ارزش ها و نگرش ها براساس تعاریف جزو سبک زندگی نیستند، ولی جزو منشا سبک زندگی و رفتار قلمداد می شوند. سینما می تواند این ارزش ها و نگرش ها را در ذهن مردم ایجاد و بر زندگی اسلامی – ایرانی اثر بگذارد. پس ما باید الگوی صحیحی از زندگی اسلامی – ایرانی در آثار سینمایی ارائه کنیم و در این امر باید به دور از هرگونه شعار زدگی ارزش ها را به مخاطبان ارائه کنیم.

ضرورت اقتصاد هنر و برگشت سرمایه نباید باعث اصالت گیشه و عدول از ارزش های اجتماعی و اخلاق عمومی جامعه باشد.
اگر سینما را تنها صنعت بدانیم آن را چنان در چنبره سود و زیان گرفتار کرده ایم که هر اعوجاج و ولنگاری درآن به نفع درآمدزایی توجیه می شود و اگر تنها هنر محض بشماریم چنان حصار و انتزاعی به قامت آن دوخته ایم که هر رسالتی را از آن دور کرده ایم. اما جدا از این نگاه های تک ساحتی اگر سینما را به مثابه رسانه بدانیم ناگزیر مفاهیم «پیام»، «مخاطب» و «اثرگذاری» اهمیت می یابد. سینما پدیده ای اجتماعی هست نه انتزاعی. پس در برآیند کنش های اجتماعی، مسئولیت اجتماعی سینماگر خود را نشان می دهد و از این معبر نقش مدیای رسانه در سپهر عمومی جامعه تبیین می شود.
اگر گفته می شود سینمای ما با ایده آل ها در ارائه سبک زندگی اسلامی – ایرانی فاصله دارد راه اصلاح این نقیصه اهمیت دادن به مهندسی پیام، تحلیل محتوا و توجه به عنصر تعمیق یا عمق بخشی هست.
واژه سبک زندگی در فرهنگ غربی بیشتر به نوع کالای مصرفی فرهنگی در اوقات فراغت تعلق دارد، به عبارت دیگر نوع و میزان مصرف کالاهای فرهنگی مانند سینما، موسیقی و … «سبک زندگی» اشخاص را تعیین می کند حال آن که مفهوم این واژه در فرهنگ ایرانی، به زیست بوم زندگی فرد بستگی دارد و مجموعه ای از شیوه های زندگی و تعاملات روزمره را تحت پوشش قرار می دهد.
متاسفانه سبک زندگی غربی از طریق رسانه های تصویری در حال ترویج و رسوخ هست. در این نظام فکری، استراتژی برای نقش خانواده به عنوان «محور کلیدی اجتماع» وجود ندارد. گسترش این اتفاق می تواند ریشه خانواده ایرانی را از درون خشک …

اخبار پیشنهادی:

سینما و سبک زندگی اسلامی - ایرانی

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما