• تاریخ : ۲۵ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

ساعت۲۴-روزنامه جوان نوشت: با اینکه اخیراً محمد مهدی حیدریان از تلاش برای برگزاری بدون حاشیه جشنواره فیلم فجر سخن گفته بود و البته بعضی این بی حاشیه بودن را تعبیر به اداره خنثای امور سینمایی کشورکردند، اما از همین حالا اتفاقاتی در حاشیه جشنواره فجر سی و ششم در حال رقم خوردن هست که قابل تأمل هست.

به تازگی پوستر جنجالی جشنواره سی و ششم در حالی رونمایی شد که از رسانه ها برای این مراسم دعوتی به عمل نیامده بود و این مراسم صرفاً به طور زنده از شبکه خبر پخش شده هست. پخش زنده چنین مراسمی نمی تواند بدون هزینه باشد و اساساً هزینه کردن برای رونمایی از پوستر نمی تواند توجیهی داشته باشد. اگر رونمایی از پوستر جشنواره آنقدر اهمیت دارد که پخش زنده تلویزیونی برای آن در نظر می گیرند، پس چرا از نمایندگان رسانه ها برای پوشش آن دعوتی به عمل نمی آید.
جالب هست که پوستر جشنواره حاشیه های زیادی را نیز به بار آورد. کپی بودن اتهامی بود که گریبان آن را گرفت. دو ماه پیش از برگزاری، انتشار بولتن مجیزگوی روابط عمومی جشنواره فجر نیز از اموری هست که به نظر می رسد انجام آن نه حرکتی به انگیزه تقویت سینما و ارائه خدمتی به مخاطبان، بلکه صرفاً فعالیتی با هدف خوش خدمتی به مدیران بالادستی بوده هست؛ بولتنی که یک سوم آن در مدح مدیران به رشته تحریر درآمده هست و یک سوم دیگر به ماله کشی روی بحث کپی بودن پوستر جشنواره می پردازد.
شنیده های «جوان» حاکی از این هست که مدل عجیب و غریبی برای انتخاب آثار جشنواره سی و ششم طراحی شده که طبق آن شورایی سه نفره فیلم ها را پیش از هیئت انتخاب ببینند و آثار از فیلتر آنها عبور کند تا اگر فیلمی مشکل داشته باشد، اساساً در همان مرحله حذف شود. اگر این خبر صحت داشته باشد، اتفاقی نادر در برگزاری جشنواره فجر محسوب می شود و این تصمیم بیش از همه تظاهر وزارت ارشاد و مدیران سازمان سینمایی به اینکه حامی فضای باز فرهنگی و آزادی بیان هستند را زیرسؤال می برد؛ جنجال هایی که برای لغو توقیف آثار مسئله دار طی ماه های گذشته انجام شد و از مجرای …

اخبار پیشنهادی:

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما