• تاریخ : ۲۷ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره سینما حقیقت با حضور محمد مهدی حیدریان، رئیس سازمان سینمایی، سلیم غفوری مدیر شبکه مستند، محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مستندسازان و علاقه‌مندان عصر امروز در حوزه هنری برگزار گردید.

سینمای مستند ایران آیینه زلالی از فرهنگ و تمدن ایران هست

در ابتدای این مراسم، محمد مهدی طباطبایی‌نژاد صحبت کرد و گفت: سینمای مستند ایران ۶۰ سال تلاش کرد تا آیینه زلالی از فرهنگ و تمدن ایران باشد. جشنواره سینما حقیقت به‌عنوان نقطه عطف سینمای مستند دومین دهه از حیات خود را با ۲ رویکرد آغاز می‌کند؛ اولین رویکرد افزایش سهم در بازارهای تصویری جهان و حضور فعال در عرصه بین الملل هست و رویکرد دوم این هست که تلاش می‌کنیم با تولید و نگاهی همه‌جانبه به آثار بومی و افزایش کیفیت آنها از آثار خوبی برخوردار باشیم. جشنواره سینما حقیقت همه‌ساله میزبان یک استان از کشورمان هست و بعد از جشنواره نیز مستندسازان به این استان سفر می‌کنند. امسال و در آستانه سال ۲۰۱۸ میلادی تبریز به‌عنوان پایتخت گردشگری ایران با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در این جشنواره حضور داشت و فضایی را فراهم کردیم که مستندهای تبریز دیده شود و مستندسازان این استان را مورد تقدیر قرار دادیم.

آیین نکوداشت از ۱۹ مستند‌ساز آذربایجان‌شرقی

در ادامه این مراسم، آیین نکوداشت ۱۹ مستندساز استان آذربایجان شرقی برگزار گردید و از آنان تقدیر شد. محمد مهدی حیدریان و مرتضی رزاق کریمی به‌همراه آذرنیا، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز جایزه این بخش شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و هدیه نقدی را اهدا کردند.

اهدای جوایز بخش هنر  و تجربه/ تندیس هنر و تجربه برای در جست‌وجوی فریده

بخش بعدی این مراسم اختصاص به اهدای جایزه بخش هنر و تجربه داشت. جعفر صانعی مقدم و سیف‌الله صمدیان جایزه این بخش شامل را اهدا کردند.

  • دیپلم افتخار بخش کوتاه هنر و تجربه به‌همراه جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریالی به داود اشرفی برای مستند قصه روباه داده شد.
  • تندیس سینمای هنر و تجربه به‌همراه جایزه نقدی ۵۰ میلیون ریالی به آزاده موسوی و کوروش عطایی برای فیلم در جست‌وجوی فریده داده شد.

اهدای جوایز شبکه مستند، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و آی‌فیک

بخش بعدی این مراسم اختصاص به اهدای جایزه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران داشت. این جایزه توسط محمود صلاحی به برگزیده داده شد.

  • لوح تقدیر و جایزه نقدی ۳۰ میلیون ریالی به شهرام میرآب مقدم برای فیلم وادی خاموشان داده شد. 
  • لوح تقدیر و جایزه نقدی ۴۰ میلیون ریالی به حسن نقاشی برای فیلم وارازیه داده شد.
  • لوح تقدیر و جایزه نقدی ۵۰ میلیون ریالی به مهدی باقری برای فیلم در جست‌وجوی خانه خورشید داده شد.

اسماعیل عفیفه نیز جایزه آی‌فیک را اهدا کرد. او جایزه ویژه خود را که شامل لوح تقدیر و ۵ سکه بود به فیلم قاضی و مرگ به‌تهیه‌کنندگی مؤسسه مستند موج نو اهدا کرد.

سلیم غفوری، مدیر شبکه مستند نیز جایزه‌ ویژه خود را که شامل لوح تقدیر و جایزه ۷۰ میلیون ریالی بود به محمدباقر شاهین برای فیلم ادوارد اهدا کرد.

از سعادتعلی سعید‌پور تقدیر شد

پس از اهدای جوایز بخش بین‌الملل نوبت به تقدیر از سعادتعلی سعید‌پور رسید. محمد مهدی طباطبایی‌نژاد و مهدی محمدپور با اهدای هدیه‌ای از سعادتعلی سعید‌پور تقدیر کردند. او پس از این تقدیر گفت: راه‌اندازی خانه مستند در مراکز استان‌ها، حرکت درست و قابل تحسینی هست. امسال نیز در روز خانه سینما، خانه مستند تبریز افتتاح شد و امیدوارم این حرکت ادامه داشته باشد.

مراسم تقدیر از مصطفی رزاق کریمی با حضور دوست قدیمی، ابراهیم حاتمی‌کیا

در ادامه مراسم، جایزه بخش شهید آوینی داده شد و پس از آن، مراسم نکوداشت زحمات مصطفی رزاق کریمی برگزار شد. ابراهیم حاتمی‌کیا و محمد مهدی حیدریان به‌روی صحنه آمدند تا از مصطفی رزاق کریمی تقدیر کنند. ابراهیم حاتمی‌کیا در این مراسم صحبت کرد و گفت: فیلم مستند همیشه برای من مقدس بوده هست و هر جا که رنگ‌وبویی از آن به مشامم برسد، بسیار خوش‌حال می‌شوم. سینمای مستند مادر سینمای داستانی هست. من آقای مصطفی رزاق کریمی را از وین می‌شناسم و در فیلم خاکستر سبز با ایشان آشنا شدم. فیلم بانوی قدس ایران را امروز دیدم و بسیار گریه کردم. چقدر برای ساخت این فیلم‌ها دیر شده هست. ایشان محرم هست و در محرم بودن آن همین بس که توانست این فیلم را بسازد. او خیلی دلش می‌خواست که راجع به شیمیایی‌ها فیلم بسازد. به‌نظرم جایگاه او در سینمای ایران هنوز کشف نشده هست.

مصطفی رزاق کریمی نیز در این مراسم تقدیر گفت: دوستی مشترک من و آقای حاتمی‌کیا در وین آغاز شد. من ۴۱ سال پیش در تبریز فیلمی را به‌نام بیکاری در تبریز ساختم، سپس به تهران آمدم و مستندهای پرتره بسیار زیادی را کار کردم. به یک موضوع می‌بالم و آن هم ادای دین به خانواده حضرت امام و همسر ایشان هست. برای ساخت این فیلم چیزی در حدود ۳ سال کار کردیم. دوست دارم که این فیلم را تکمیل کنم و این اجازه را از تهیه‌کننده می‌گیرم که یک دقیقه به آن اضافه کنم.

در پایان این مراسم جایزه‌های بخش ملی اهدا گردید و مراسم بعد از ۳ ساعت به پایان رسید.

انتهای پیام/*

 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما