• تاریخ : ۶ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

شهردارآنلاین: اولین مراسم اعطای نشان داوود رشیدی به چهره های فرهنگی و هنری؛ شب گذشته همزمان با اولین سالگرد درگذشت این هنرمند در تئاتر شهر برگزار شد و نشان ویژه رشیدی به علیرضا داوودنژاد در سینما، حسن معجونی در تئاتر و دو روزنامه نگار پیشکسوت یعنی عمید نائینی و محسن میرزایی رسید.

فرهاد مهندس پور (دبیر جشنواره تئاتر فجر) در این مراسم با بیان اینکه معلم های تئاتر اغلب تنها تئاتر را به آدم یاد نمی دهند، بلکه زندگی کردن را هم یاد می دهند، گفت: من از دوره نوجوانی داوود رشیدی را از دور می دیدم و بعد در دو سفر همراه او در جشنواره های استانی تئاتر حضور داشتم و در محضر ایشان خیلی خوش می گذشت.
مهندس پور با بیان اینکه امروز با نگاه به رفتارهایی که در جامعه تئاتری هست، دو دسته بزرگ از تئاتری ها را می بینم، گفت: یک دسته ناهنجار و دسته دیگر خوب و دوست داشتنی. گروه اول فراموش می کنند که همیشه آدم ها از تئاتر مهم ترند. ناراحت می شوم از دیدن کسانی که به تئاتر احترام می گذارند اما به تئاتری ها بی احترامی می کنند؛ در نسلی که داوود رشیدی بالید، آموزش دید و آموزش داد، شخصیت های بسیار محترم و دوست داشتنی هستند که از سلوکشان می توان یاد گرفت که تئاتر یعنی چه؟
مهندس پور، داوود رشیدی را هنرمند بی ادعایی خواند و گفت: امروز کلمه بی ادعایی بی معنا شده هست چون بازارش کساد شده. در فیلمی که امشب هم پخش شد آقای رشیدی به نکته مهمی اشاره کرد که تئاتر به خودی خود مهم هست نه موضوع تئاتر. ما ایرانی ها مشکلی با تئاتر داریم که باعث شده تئاتر صورت کاملا مردمی پیدا نکند. ما در دوره ای با تئاتر آشنا شدیم کهتئاتر جنبه رسانه داشت و همیشه خود تئاتر فراموش می شد؛ مثل پدیده دست دومی که درباره پدیده دست اولی چیزی می گوید درحالی که تئاتر خودش مهم هست چون یک ملاقات اجتماعی هست.
او خاطرنشان کرد: به دلیل این مشکل تاریخی امروز سه دسته کارگران داریم؛ یکی آنها که فکر می کنند فقط آنچه مطابق سلیقه مخاطب هست باید بسازند، دسته دوم معتقدند تماشاگر اهمیتی …

اخبار پیشنهادی:

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما