• تاریخ : ۱۶ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم اختتامیه هجدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی شب گذشته در محوطه باز تالار وحدت با حضور مدیران فرهنگی همچون مهدی شفیعی، مدیرکل اداره کل هنرهای نمایشی، تابش مدیر فارابی، مسجد جامعی، عضو شورای شهر و جمع کثیری از هنرمندان هنرهای نمایشی از جمله هادی مرزبان، فرزانه کابلی، بهزاد فراهانی، اصغر همت و … برگزار شد.

در این مراسم داوود فتحعلی بیگی تاریخچه‌ای مختصر از جشنواره ارائه داد و گفت: «ما در اولین دوره یازده نمایش در جدول داشتیم. از دوره دوم شاخه تنومندی به نهال اضافه شده به نام تعزیه. رفته رفته از دوره چهارم رقابتی برگزار کردیم. از دوره هفتم در حد چند سخنرانی بخش پژوهشی برگزار کردیم. از دوره ششم نقالی اضافه شد. در دوره یازدهم بخش قهوه‌خانه و ویژه اضافه شد. در دوره دوزادهم نقل موسیقایی برگزار و بین المللی شد. از دوره پانزده پاتوق کودک اضافه شد که امسال به جوانه های هنر نمایشی بدل شد. بخش دانشگاهی از دوره شانزدهم اضافه شد که شامل پایان‌نامه‌ها بود و در همان دوره بخش نمایشنامه‌نویسی اضافه شد.»

وی پیام جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی را جدی گرفتن فرهنگ ملی و مذهبی برشمرد و درخواست کرد «مدیران فکری کنند برای این همه علاقه و استقبال برای بازگشت فرهنگ کشور. متنوع کردن این رویداد برای فربه کردن نیست؛ بلکه برای نمایان ساختن تنوع فرهنگ هست، آن هم در دورانی که یکسان‌سازی روزبه‌روز افزایش می‌یابد.»

مهدی شفیعی در سخنان کوتاهی با بیان آنکه بهره‌گیری از نمایش‌هایی برآمده از سنت یک ضرورت هست، گفت:«دعوت می‌کنم از همه سازمان‌ها و نهادها برای توسعه آیین‌ها و سنن. بخش جوانه‌ها جایی برای کشف استعدادها هست و من از خانواده این کودکان تشکر می‌کنم.»

وی با اشاره به گسترش صنعت گردشگری اظهار داشت در این فرصت برای نمایش‌هایی آیینی جایی برای عرصه و گسترش وجود دارد و با اشاره به  ثبت تغزیه در یونسکو، ساخت مکانی برای نمایش‌هایی آیینی و سنتی را ضروری برشمرد و از شهردار و شورای شهر خواستار گشایش مکان‌هایی فاخر برای همین منظور شد. او مسجد جامعی را خطاب قرار داد و به نمایندگی از هنرمندان از او برای تلاش توسعه تئاتر درخواست یاری و تلاش کرد.

احمد مسجدجامعی نیز در سخنان کوتاهی گفت «۲۸ سال پیش با حضور منتظری و کمال سیدجوادی جرقه جشنواره زده شو و آن زمان این رویداد برایمان مهم بود و البته این استقبال هم نبود. افراد مسن بودند و تنوع چنین نبود. برای برنامهای با حضور اهالی دیگر کشورها می‌خواستم کاری را ببریم که می‌ترسیدم برایشان جذاب نباشد؛ ولی برعکس شد، چون برای آنان جدید بود.»

وی افزود: «ما اضطراب داشتیم این هنر گلخانه‌ای بشود و فراموش؛ اما این نمایش‌ها از آنجا که به نوعی روایتی زندگی هستند ماندگار مانده‌اند و از ظرفیت‌های تاریخی و اجتماعی بهره می‌برد.»

عضور شورای شهر رنگ در تعزیه را چنان دقیق برشمرد که امروز به شکل بین‌المللی در ساحت‌های مختلف استفاده می‌شود و آن را از ارزش‌های فرهنگی ایرانی دانست.

مسجد جامعی نقبی با سازه فرهنگی کار تئاتر شهر زد و گفت: «زمین کنار تئاتر شهر قرار بود تکیه شهر باشد و آن هم براساس تکیه دولت ساخته شود. پیشنهاد داده شد و نقشه های آن موجود هست. طرح‌هایی برای این سازه کنونی وجود دارد. برای آینده این سازه برنامه‌هایی داریم.»در این مراسم از پیشکسوتانی چون تقی نبئی، محمد مهدی چایانی، علی قویدل، مظفر قربانیان نژاد، غلام بابوته و علی فتحعلی تجلیل به عمل آمد.

در بخش نمایشنامه نویسی از حسین تفنگدار برای نمایشنامه راز نقل آخر، عسل اصلی ملکی برای نمایشنامه سوگنامه چهل گیس و علی عزیزی برای نمایشنامه مجلس شبیه کین ایرج تقدیر شد.

در بخش برگزیده جوانههای نمایش ایرانی تندیس جشنواره به اسما رنحبری از تبریز و  آندیا حیدری از کرمانشاه اهدا شد.

در بخش خیمه شببازی از حسین ربیعی به سبب اهتمام و تلاش در حفظ این هنر تجلیل شد.

در شبیه‌خوانی از گروه شبیه خوانی دریای ولایت برای مجلس شبیه خوانی قتل قائم مقام فراهانی از اراک تقدیر به عمل آمد.

جایزه استاد نصیریان نیز به گلاب آدینه برای حضور در دوره‌های مختلف در نقش کارگردان و بازیگر، حسین جمالی برای تلاش دیگر در ساخت آثار خلاقه و حضور مداوم، وحید شاهینی برای استمرار در بازی نقش سیاه، علی جباری حضور مستمر در حوزه موسیقی و آهنگسازی و شاهین علایی‌نژاد بابت بازی مستمر در نمایش‌های آیینی سنتی و وحید نفر به دلیل استمرار در نمایش‌های آیینی سنتی تقدیر به عمل آمد.

در این مراسم گروه دریای ولایت مجلس تعزیه‌ای با موضوع شهید حججی روی صحنه برد. همچنین اجرای دو نفره غلام بابوته و علی فتحعلی به عنوان بخش نمایشی اجرا شد. 

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما