• تاریخ : ۱۴ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

احمدرضا دالوند پیشکسوت عرصه گرافیک و منتقد هنری در حاشیه افتتاح نمایشگاه پوستر «سقوط شیطان بزرگ» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا گفت:  نمایشگاه پوستر «سقوط شیطان بزرگ» یک واکنش فوری، انقلابی و آنی در مقابله با جنایات آمریکاست. امروز کشورهایی مثل ایران که در رأس مبارزه و جدال با شیطان بزرگ هستند؛ اگر چنین برنامه‌هایی را برگزار نکنند جای تعجب دارد. ما در این نمایشگاه تنوع خوبی از امکانات تصویری هنر پوستر را شاهد بودیم؛ تنوعی از خلاقیت‌های ذهنی که بدون ابهام و پیچیدگی و درگیری با ذهن مخاطب در کادر مستطیلی پوستر به قلب هدف می‌زند.

دالوند با بیان این که بعضی از آثار نمایشگاه پوستر «سقوط شیطان بزرگ» دارای کمی ابهام هستند افزود: باید گفت ابهام می‌تواند در شعر و نقاشی وجود داشته باشد اما وجود ابهام در کلیتی به نام گرافیک و به ویژه پوستر امری نادرست و موجب ایجاد انحراف هست؛ به عبارت دیگر پوستر برای این هدف تولید نمی‌شود که هر کسی برداشت خودش را از محتوای آن داشته باشد بلکه پوستر باید مفهوم خود را به ذهن مخاطب شلیک کند؛ پوستر برای تزئین نیست؛ پوستر اسلحه‌ای هست که باید با آن مفاهیم را به ذهن دیگران شلیک کرد. 

وی ادامه داد: غالب آثار این نمایشگاه با رویکرد مقاومت و ضدامپریالیستی طراحی شده‌اند؛ در بعضی آثار از عناصر شناخته‌شده استفاده شده هست مثلاً برای این که آمریکا را به عنوان شیطان بزرگ معرفی کنند از نمادهایی همچون اسلحه و پرچم آمریکا و سایر نمادهای شیطانی امپریالیسم که برای عوام آشنا هستند به گونه‌ای استفاده شده که می‌توانیم بگوییم یک بازطراحی (Redesign) و بازنگری انجام شده هست؛ یعنی یک عنصر آشنا که نشان‌دهنده خوی استبدادی و استعماری شیطان بزرگ هست در ساختار پوستر با نگاهی تازه و بدیع به کار گرفته شده هست؛ پس تک‌تک این پوسترها مانند شلیکی هستند که ذهن و حواس مخاطبان را به سمت خود جذب می‌کنند. 

این منتقد هنری تأکید کرد: تا وقتی که چنین آثاری در فضای گالری باشند تأثیر محدودی دارند اما وقتی از این فضا خارج و وارد فضای مجازی شوند بُعد جهانی پیدا می‌کنند؛ گاهی نیز می‌توان با کمک شهرداری این آثار را در معابر عمومی نصب کرد.

وی با اشاره به سابقه خوب حوزه هنری در برپایی چنین برنامه‌هایی گفت: پیشینه نمایشگاه‌های ضدامپریالیستی حوزه هنری نشان می‌دهد که این برنامه‌های فرهنگی-هنری در ابعاد جهانی منعکس می‌شود چه در نمایشگاه ترامپسم، چه در نمایشگاه هولوکاست، چه در نمایشگاه میانمار و امروز در نمایشگاه سقوط شیطان بزرگ این اتفاق تکرار می‌شود؛ حتی در بعضی موارد مثل نمایشگاه ترامپیسم و نمایشگاه هولوکاست با واکنش مقامات اسرائیلی مواجه شدیم.

انتهای پیام/ 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما