• تاریخ : ۲۸ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست خبری ششمین جشنواره تئاتر شهر با حضور شهرام کرمی، دبیر جشنواره، عصر امروز در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد. 
کرمی در این نشست بخش‌ها و رویدادهای مختلف جشنواره را تبیین کرد. این جشنواره در شش بخش صحنه، کودک و نوجوان، تئاتر دیگر، نمایشنامه‌نویسی، عکس تئاتر، مدرسه تئاتر و نقد صحنه برگزار می‌شود. 

کرمی در مهمترین بخش صحبت هایش با اشاره به اینکه اگر جشنواره نقصانی داشته ناشی از مدیریت اوست گفت از دوره‌ ششم آخرین حضورش به عنوان دبیر خواهد بود و این مهم ناشی از نیاز به تحول در جشنواره تئاتر شهر برشمرد. 

طبق گفته کرمی بخش نقد به عنوان عنوان جدید دوره ششم، علت برگزاری را ضعف در حوزه نقد با وجود صنوف مختلف برشمرد و گفت سعی دارد از نگاه منتقدان برای پیشبرد تئاتر بهره برد و نگاه علمی در عرصه‌های مختلف تئاتر وارد کند. 

دبیر جشنواره با اشاره به حمایت تمام دوره‌ها از گروه‌های جوان تاکید کرد قصد داشته در این دوره گروه‌های حرفه‌ای را درگیر جشنواره کند و با وجود زیرساخت‌های مناسب این مهم به دوره هفتم موکول شده هست.

در این جشنواره تنها دو اثر خارج از مجموعه پردیس تهران اجرا می‌شود که نمایش مکعب علی سلیمانی به سبب اشاره آن به زندگی این بازیگر در جوادیه در همان محله اجرا می‌شود و نمایش دیگری که در فضای زندان قصر روی صحنه می‌رود. 

وی برگزاری جشنواره در پردیس تهران را یک آرزو توصیف کرد که در نهایت جشنواره به شکل متمرکز و حرفه‌ای در یک مکان مشخص برگزار می‌شود. او درباره فرهنگسراها گفت سالن این مجموعه‌ها چند منظوره بوده و امکانات لازم برای بعضی کارها را نداشته و این در حالی بوده که خبرنگاران همواره از اجرا د فرهنگسراها انتقاد می‌کرده‌اند. وی تاکید کرد تمام کارهای جشنواره پس از اختتامیه تحت حمایت جشنواره در پردیس تهران می‌توانند اجرا شوند. 

همچنین کرمی وعده داد کتاب تئاتر شورایی به همت آریان رضایی توسط انتشارات افراز به مناسبت دوره ششم جشنواره منتشر می‌شود. جشنواره در ۲۸ آذر در پردیس تهران گشایش و در هفتم دی با حضور نجفی شهردار تهران در پردیس خاتمه می‌یابد. 

کرمی درباره نکوداشت داریوش مودبیان، این رویداد را بهانه‌ای برای قدردانی از فعالیت پژوهشی و هنری این هنرمند دانست.  وی درباره بلیت نمایش‌ها گفت بیشتر سهمیه به هنرمندان اختصاص یافته و کارهای کودک نیز در اختیار مدارس هست، اما بخشی از ظرفیت از فردا توسط سایت تیوال به فروش می‌رسد. دبیر جشنواره درباره بودجه از رقم ۵۵۰میلیون تومان سخن گفت که ۳۵۰میلیون هزینه گروه‌ها، ۱۰۰میلیون هزینه جوایز و ۱۰۰میلیون هزینه اجراییات شده هست. وی تاکید کرد هیچ هزینه بابت مسائل ستادی نشده هست کسی در این جشنواره دستمزد نگرفته هست. 

کرمی درباره تعطیلی سوگواره خمسه علت را عدم تامین اعتبارات دانست و گفت دوره چهارم خمسه سال آینده برگزار می‌شود و هفته آینده نیز فراخوان جشنواره نمایشنامه‌نویسی منتشر می‌شود. 
وی درباره تبلیغات شهری نیز از تفاهم با مهندس علیزاده در سازمان زیباسازی شهرداری گفت. 

کرمی درباره پردیس صبا نیز گفت مراحل نهایی تکمیل شده هست و علت توقف اختلاف میان شهرداری و سازنده هست که می‌شود در یک ماه مراحل بهره‌برداری را طی کرد و ابراز امیدواری کرد کار حقوقی آن به زودی حل شود.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما