• تاریخ : ۴ام اسفند ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا, روزگاری رهبر کبیر انقلاب اسلامی(ره) در مورد وصیت نامه شهدا می‌فرمود: «این وصیت‌نامه‌‏هایى که این عزیزان می‌نویسند مطالعه کنید. ۵۰ سال عبادت کردید، و خدا قبول کند، یک روز هم یکى از این وصیت‌نامه‏ ها را بگیرید و مطالعه کنید و تفکر کنید.» چند سال پیش بود که رهبر معظم انقلاب هم در یکی از دیدارهای رسمی‌شان به خواندن وصایای شهدا توصیه داشتند.

ایشان در این زمینه فرمودند: «این وصیت‌نامه‌هایی که امام می‌فرمودند بخوانید، من به این توصیه‌ ایشان خیلی عمل کرده‌ام. هرچه از وصیت‌نامه‌های همین بچه‌ها به دستم رسیده – یک فتوکپی، یک جزوه – غالباً من اینها را خوانده‌ام؛ چیزهای عجیبی هست. ماها واقعاً از این وصیت‌نامه‌ها درس می‌گیریم. این‌جا معلوم می‌شود که درس و علم و علم الهی، بیش از آنچه که به ظواهر و قالب‌های رسمی وابسته باشد، به «حکمت معنوی» – که ناشی از  نورانیت الهی هست – وابسته هست. آن جوان خطش هم بزور خوانده می‌شود، اما هر کلمه‌اش برای من و امثال من، یک درس راهگشاست و من خودم خیلی استفاده کرده‌ام…وقتی معنویت هست، دلها مجذوب آن می‌شود. وقتی دل‌ها مجذوب شد، نیروها به دنبال دل‌ها و اراده‌ها حرکت می‌کند. وقتی این‌طور شد، بزرگ‌ترین قدرت‌ها نمی‌توانند یک ملت را شکست بدهند. برادران! این واقعیت در ایران اتفاق افتاد؛ بزرگ‌ترین قدرت‌های دنیا نتوانستند ایران را شکست بدهند.» اعجازهای نهفته در کلام این مردان خدا گنجینه‌ای از حکمت آن‌هاست که میدان جهاد در راه خدا به آن دست یافتند. مرور خطوط این وصایا ضروری هست.

شهید والامقام احمد مفید متولد ۱۳۴۳/۱/۲۳ و از بسیجیان لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص) تهران بزرگ بود که در سن ۲۱ سالگی در تاریخ ۶۴/۱۱/۲۳ در درگیری با عناصر ضد انقلاب در شهر سردشت به فیض شهادت نائل شد. پیکر مطهر شهید مفید در قطعه ۵۳ گلزار شهدای بهشت زهرا(س) آرام گرفته هست. در ادامه وصیت نامه این شهید والامقام را می خوانید:

«بسم الله الرحمن الرحیم 

قال الله تبارک و تعالی:«الذین امنوا و هاجروا و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندالله و اولئک هم الفائزون»

«کسانی که ایمان آوردند و در راه خدا هجرت کردند و در راه خدا با مالها و جانهایشان به جهاد پرداختند. بزرگ درجه و مرتبه‌ای نزد خدا دارند و هم ایشان رستگارند.

با سلام و درود به پیشگاه قطب عالم امکان ختم الاولیاء و المعصومین حضرت بقیه‌الله ­الاعظم، ارواح العالمین له فداه. و بر نائب معظمش حضرت امام خمینی. و با سلام و درود بر سلحشوران طریق حق و عدالت وبا سلام و درود بر شهیدان پاک باخته لقاء پروردگار. و با سلام بر امت شهید پرور اسلام و ایران و خانواده‌های شهدا.

شکر پروردگار جل جلاله را که منت بر سر همه ما نهاد و ما را به طریقش هدایت فرمود که اگر هدایت اونبود اصلاً هدایت نمی‌یافتیم. و شکر و سپاس مخصوص اوست که خودش را به ما شناسانید تا از مرحله سفلی به مراتب اعلی راه یابیم و متصل به ذات اقدسش شویم که همه از اوییم و اوست که از روح خویش در ما دمانید تا در نهایت به تکامل انسانی برسیم و خداوند علی اعلی را سپاس و تسبیح می‌گوییم که دین مبینش (اسلام) را به ما فهمانید هر چند که درک و فهم کوتاه و عاجز ما هیچ گاه نمی‌تواند به آن مراتب اعلای آن برسد لکن هر کس بقدر ظرف خویش از این بحر عمیق حیات بهره‌ای گیرند.

کلام ما عاجز هست از اینکه چیزی در مورد سیر عالم و دنیا و آخرت بگوییم و آنهم من ناتوان که قدرت فهمیدن هیچ چیز را به خاطر محدودیتم ندارم. دنیا محلی هست برای عبور. پلی هست بین عدم و هستی. و دنیا دار فنا هست که هر چیز در آن رو به هلاکت می‌رود و این از بین رفتن‌ها اگر حول محور مقدس او باشد سعادت و اگر نباشد فلاکت و بدبختی هست.

کل سیر دنیا به خاطر عاشق شدن هست و مجرای ادراک محبوب هست محبوبی که همیشه دنبال محبش می‌گردد می‌خواهد او را از مهلکه نجات بخشد و او را از آتش رهایی دهد. ولی ما بخاطر غفلتمان و نادانی محض‌مان نمی‌توانیم او را دریابیم و حجابهای غلیظ ظلمانی آنقدر بر چهره جانمان کشیده شود که گوش و چشم و قلب ما را مهجور کرده و آن قدوس آنقدر به این عبد حقیر ارزش داده که او را می‌خواهد خلیفه خود در روی زمین کند و آن بی نهایت بزرگ به این بی نهایت کوچک آنقدر نعمت و رحمت فرموده که انسان در مقابل شکر کوچکترینش که بزرگترین آنهاست عجز کامل دارد.

و اسلام عزیز که اکمل صدر رسول معظم و خلقت کل خلائق عالم همه از تجلیات قدرت و عظمت اوست. اسلام برترین چیز هست و هیچ بالای آن نیست. اسلام که آنقدر خون مقدس به پایش ریخته شده تا از سایه‌های پر برکت ولایتش بر عالم هم اکنون زنده‌ایم و چقدر لیاقت بر کسانی که خداوند در این راه انتخابشان فرمود و بر پرونده‌اش مهر بنده بودن خویش را زد و به ملائکه­ الله نسبت به چنین بندگانی مباهات فرمود (طوبی لهم)، ما هر چقدر هم که پیش خودمان فکر کنیم که به او نزدیک می‌شویم ولی خط از ولایت اهل بیت جدا باشد جدایی محض از ذات کبیریاییست.

بی هیچ شکی باید در محضر حقتعالی جوابگو باشیم خط اصلی ما ولایت فقیه که نشأت گرفته از خط مبین اسلام هست می‌باشد وهر گره یا دسته و … بخواهد از این راه جدا شود هلاکت محض هست. از دنیا چیزهای اندکی فهمیدم ولی خواستم تا آنجا که فکر و فهم ناقصم درک کرده بود بنویسم لکن مجال نیست ولی توصیه می‌کنم از وصیت‌نامه‌های شهدا این درس بزرگ را بگیرید.

به علم و ایمان توأم با هم توجه بسیار داشته باشیم که دو بال پرواز بسوی حق تعالی هست و تقوای الهی تنها چیزی هست که باعث خیر دنیا و آخرت می‌گردد و در همه جای این تقوای الهی بکار انسان می‌آید چه در ساده‌ترین کارها و چه در مشکل‌ترین و صعب‌ترین آنها از مکرهای شیاطین چه درونی و چه بیرونی غافل نباشیم و همیشه مراقبت از خویش را داشته باشیم که مهمترین عامل برای صعود بسوی او مراقبت از خویشتن هست (چه روحی و چه جسمی).

چه بزرگانی بودند که این درسها را به ما دادند و رفتند و ره به رهدار سپردند. ایمان را با ذکر خدا و تلاوت قرآن و توکل بر او در جانمان شکوفا کنیم و سعی کنیم از استعدادهایی که در درونمان قرار داده هست استفاده کنیم. سخن من بسیار هست لکن آنچه تاثیر دارد عمل هست اگر هر مسلمانی آنچه را که از حقایق می‌داند عمل کند مسلماً به سعادت خواهد رسید. و آنانی‌که به این راه رفتند مرد عمل بودند. سعی کنیم در تمام ابعاد تابع اسلام عزیز باشیم از لحاظ عبادی، فرهنگی، اجتماعی، نظامی،‌. . .

و اینجا مرکز عشق هست تجلیات عشق و محبت نسبت به او را فقط در اینجا می‌توانیم بوضوح ببینیم. به دوستان عزیزم و همچنین برادران طلاب محترم توصیه می‌کنم که این مطلب را از عبد ناچیز بپذیرند و همه جا خدا را در نظر داشته باشند. به تعلقات دنیایی بی‌اعتنا باشیم که همه رفتنی هستند و آنچه ماندنی هست آن چیزی هست که برای خدا باشد. همه رفتند، خیلی جنگها و کشتارها واقع شد لکن هیچ چیز از آن باقی نماند لکن قضیه کربلا با این که محدود و کوتاه بود (ظاهراً) لکن چون در رابطه با خدا بود به وسعت عالم امکان تلألؤش درخشنده هست و جوشش خون اوست که در بازوی عزیزان ما حماسه می‌آفریند و چشم همه را به سوی صورت محبوب عالم می‌گشاید. جبهه محل انسانسازی هست این یک حقیقت محض هست نه یک شعار. جهاد فی سبیل الله پشتوانه‌اش خود اوست و همه چیز برای اوست و برای اوست و بسوی اوست.

و شهادت کلمه شیرینی هست که گام‌های خالص و قلب‌های پاک هستی آن را درمی‌یابد و واقعاً چه شیرین هست در خون غلتیدن در محضر او و برای او و در راه او، که شیرینی آن را خلصاء از ابرار ادراک می‌کنند و بس. و چقدر فکر باید کوتاه باشد که شهادت را رفتن محسوب کند شهادت عین هستی و هست شدن هست. این چه شوری هست که اصحاب اباعبدالله الحسین در شب عاشورا تا صبح به ذکر و مناجات و قرآن و شادی کردن مشغول بودند.

و شما ای پدر و مادر عزیز و مهربانم که اگر خاک کف پایتان را بر چشم بمالم جا دارد. شمایی که رضایتشان در برابرش رضایت حق تعالی هست شما از این عبد حقیر و فرزند کوچک زشتی‌ها و خطاکاری‌ها و اهانت مشاهده کرده‌اید که من عاجزانه از شما طلب بخشش می‌کنم و شما ای خواهران و برادرانم از شما نیز برای خطارکاری‌ها و جسارت‌هایی که به وجود شما کردم عذرمی‌خواهم. ای خواهرانم باید الگوی زن اسلام باشید و هر چه می‌توانید در این راه بکوشید با عبادت هایتان و حجابتان و …

و شما ای برادرانم سعی کنید که همیشه در فکر جلب رضای محبوب عالم باشید و همچون عزیزانی که جان خویش را در راه اسلام عزیز فداکاری کردند در راه او تلاش کنید در جنگ و مبارزه، عبادت و خودسازی، کسب معارف و معالم و عمل به آن و تقویت تقوی و اخلاص و ایمان در وجود خویشتن که راه سعادت در دنیا و آخرت همین هست و بس.

و از کلیه خانواده شهدا می‌خواهم این عید ضعیف را عفو کنند زیرا نتوانستم آنطور که شایسته بود انجام وظیفه کنم و در این راه کوتاهی‌های بسیار داشتم و جداً خجالت می‌کشم از اینکه شما عزیزان خویش را برای اسلام عزیز فدا کردید ولی ما در این راه خطیر مسامحه و سهل‌انگاری داشتیم …

و شما ای دوستان و خانواده محترم از شما هم می‌خواهم که واقعاً پیرو آن ولایت خاصه حضرت بقیه ­الله ­الاعظم که به امام عزیز سپرده شده باشید و مرا بخاطر تمام خطاکاری‌هایی که از من مشاهده کرده‌اید ببخشید و از تمام افرادی که اینجانب را می شناسند و من به آنها بدی نموده‌ام طلب حلالیت می‌کنم امیدوارم که ما را ببخشند و برایمان طلب عفو و مغفرت از درگاه ایزد متعال بنمایند.

و به تمام دوستان عزیز بسیج و مسجد از قول ما سلام مخصوص برسانید و شما ای برادران توجه داشته باشید که اسلام امانتی هست به دست شما که این امانت از رسول الله صلوات الله علیهم و دیگر ائمه معصومین و اولیاء معظم الهی بدست شما رسیده هست و سعی کنید با تمام وجود با جان و مال و زبان و عمل … از آن دفاع کنید و سعی کنید که در تمام کارها متوجه این قضیه باشیم که همه چیز بدست خداست و باید همیشه برای رهایی از شیاطین از او استمداد کنیم و به او امید و رجاء داشته باشیم و خون و حیثیت از او را از خودش بخواهیم تا تقرب بسوی او بیابیم.

و از وجود اقدس احدیت می‌خواهم که بخاطر تمام گناهانم در طول عمرم انجام داده‌ام این عبد بسیار گناهکار را عفو فرماید. و بحق محمد و آل محمد صل الله علیه و آله ما را از مراتب ظلمانی خودمان به مراتب نورانی خودش رهنمون کند و دست ما را بگیرد تا از لجنزار و چاه عمیق هواهای نفسانی نجات یابیم و چشم همه را بر شواهد عالم مکشوف فرماید و از دیدنی‌های عالم به ما ذره‌ای نمایان کند تا از شرم و خجلت آن دلمان بر حال خودمان بسوزد و بازگشت بسوی خودش داشته باشیم.

عمر کم دنیا ارزش این را ندارد که بین همدیگر خدای ناکرده اختلافاتی باشد و اختلاف‌ها را بخاطر اینکه همه بنده او هستیم کنار بگذاریم. نفسانیت انسان بعضی اوقات به انسان مهلت کوچکترین کارها را هم نمی‌دهد و برای مبارزه با آن علمای بزرگ می‌فرمایند مجالست و تمرین زیاد لازم هست تا این اسب سرکش را رام کرد و گاه هست که این نفس آنچنان محکم انسان را به زمین می‌کوبد که دنیا و آخرت را تباه می‌کند.

خلاصه از همه برای اینجانب طلب حلالیت کنید و هر کس از این حقیر چیزی می‌خواهد و یا پولی طلب دارد از خانواده بگیرد. پولهایی که متعلق به اینجانب هست صرف مهمترین و خیرترین کارهایی که رضایت پروردگار در آن هست صرف شود.

خواهش می‌کنم حدود ۵ سال برایم نماز بخوانید و همین مقدار را روزه بگیرید. کتاب‌هایی که متعلق به اینجانب هست هم به بهترین وجه از آن استفاده شود.

در ضمن وصیتنامه برادر صابری (محور) که در کمد طبقه دوم بین کتاب‌هایی قرار داده‌ام که بگردید و پیدا کنید و اگر ایشان شهید شده بودند به خانواده آنها تحویل دهید و همچنین از تمام برادرانی که قولی به آنها داده‌ام ولی نتوانستم عمل کنم معذرت می‌خواهم.

برایم طلب آمرزش کنید مراسم دعای کمیل و توسل را حتماً در خانه در مواقع مختلف برقرار کنید. نمازهای جمعه را حتماً شرکت کنید (بخصوص برادران بسیج). در بین دعاها به زیارت عاشورا و جامعه کبیره اهمیت بیشتری قائل شوید.

برای پیروزی رزمندگان حتماً دعا کنید. گوش به فرامین امام همیشه باشید. پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیب نرسد. دست به دامن ائمه همیشه بزنید و به این بزرگواران متوسل شوید. به قرآن و اهل بیت علیهم السلام تمسک داشته باشیم. دیگر بیشتر از این مزاحمت ایجاد نمی‌کنم. به امید اینکه هر چه زودتر شاهد باز شدن راه کربلای حسینی که خون‌ها بسیاری برای آن ریخته شده باشیم و به امید پیروزی حق بر باطل در تمام صحنه‌ها.

«والسلام علی من اتبع الهدی»
جنگ جنگ تا رفع فتنه در عالم
خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار
التماس دعا، عبدالحقیر
احمد مفید۲۱/۱۲/۶۳»

انتهای پیام/خ

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما