• تاریخ : ۲۲ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

جواد محقق، دبیر علمی دوازدهمین دوره جشنواره شعر فجر، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، با اشاره به بخش بین‌الملل این دوره گفت: ما امسال به بخش بین‌الملل چندان نظری نداشتیم به دلیل اینکه فرصت بسیار محدودی برای برگزاری جشنواره داشتیم و آن هم به دلیل آغاز دیرهنگام جشنواره بود.

وی ادامه داد:‌ آغاز دیرهنگام جشنواره از یک سو و مشکلاتی که در ارتباطات بین‌الملل وجود دارد‌، از سوی دیگر موجب شد تا  دست ما بسته شود. پس در این دوره رقابت در بخش بین‌الملل را نخواهیم داشت؛ البته ما در حال رایزنی هستیم تا مهمانی از کشورهای فارسی زبانان منطقه در اختتامیه جشنواره حضور داشته باشند.

محقق تصریح کرد: ما در سال‌های گذشته مجموعه شعرهای ۱۰ سال اخیر افغانستان را ارزیابی  و همچنین در جایزه جلال آثار نوینسدگان تاجیک را بررسی کردیم،‌ اما در جریان حضور چهره‌های برگزیده به ایران و حضور در جشنواره مشکلاتی پیش آمد که فعلاً مسکوت باقی مانده هست. عنوان بین المللی که روی این جشنواره هست‌، در واقع به این اشاره دارد که ما با همزبانان خودمان از کشورهایی که زبان فارسی در آن‌ها جایگاه یا پیشینه‌ای دارد، مرتبط شویم، افغانستان تاجیکستان، بخش‌هایی از پاکستان و هند که هنوز چاپ آثار فارسی در آن‌ها رواج دارد،‌ از جمله بخش‌های هدف هستند‌، هم‌چنین  آثاری که به زبان فارسی در سایر کشورها آفریده می‌شود، نیز امکان ارزیابی در جشنواره را دارند،‌ اما طبیعی هست که اطلاع پیدا کردن از آن‌ها و احصا چندان ساده نیست.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما