• تاریخ : ۱۱ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

جواد محقق، دبیر جشنواره شعر فجر، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ درباره اثرگذار بودن جشنواره شعر فجر در جریان ادبی کشور گفت:‌ جشنواره‌ها خوشه‌چین آخر فصل هستند، در درازمدت احتمالا می‌توانند تاثیرگذار باشند‌، اما در کوتاه مدت طبیعتاً خیر. هر جشنواره‌ای آثار منتشر شده در حوزه خود را رصد می‌کند و با داوری آنها در حقیقت یک گزارشی از آن مجموعه می‌دهد. به اضافه اینکه نمونه‌های برتر را به انتخاب داوران همان دوره در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. پس جشنواره‌ها در درازمدت می‌توانند تاثیرگذار باشند. حداقل باید یک دهه از برپایی جشنواره بگذرد تا بتوان میزان تاثیرگذاری آن را ارزیابی کرد.

وی در پاسخ به اینکه آیا پس از ۱۲ سال برگزاری جشنواره شعر فجر نمی‌توان وضعیت اثرگذاری آن را ارزیابی کرد،‌ گفت: مگر چند سال هست که در جشنواره شعر فجر کتاب انتخاب می‌شود؟ در سال‌های گذشته عموماً شاعران برای جشنواره شعر ارسال می‌کردند،‌ این رویه هم مزایایی داشته و هم معایبی. در جمع‌بندی دوستان در هیئت علمی شیوه ارزیابی‌ها از شعر به کتاب تغییر یافت،‌ من نیز موافق این تغییر بودم چرا که اگر شعرهای ارزیابی می‌شد‌، وقتی فردی برگزیده می‌شد چه بسا هنوز کتابی وجود نداشت که دیگران بخوانند و یاد بگیرند که چگونه می‌توانند شعر بگویند که شعرشان مقبول واقع شود.

محقق تصریح کرد:‌ وقتی کتاب‌ها را ارزیابی می‌کنیم‌، در واقع همه جریان‌های شعری کشور را بررسی کرده‌ایم‌، در شیوه ارزیابی اشعار تنها شعرای جوان کشور شرکت می‌کردند که مجموعه‌ای هم نداشتند، این گروه از دوستان شاعر در جشنواره‌های متعددی که در طول سال برگزار می‌شود‌، می‌توانند شرکت کنند و نتیجه بگیرند،‌ اما جشنواره شعر فجر باید جریان شعری کشور را ارزیابی کند.

وی در پاسخ به این پرسش که بعضی این انتقاد را دارند که جشنواره شعر فجر در میان جشنواره‌های دیگر فجر جشنواره‌ای خنثی هست که نمی‌تواند انتظارات اهالی شعر مبنی بر جریان‌سازی ادبی کند و سرنوشت شعری کشور در طول یکسال را تعیین کند‌، شما چه اندازه این انتقاد را می‌پذیرید،‌ گفت:‌ به نظرم این حرف‌ها کلی هست‌، در مورد همه جشنواره‌ها می‌توان زد‌، کدام یک از جشنواره‌ها توانسته‌اند‌، سرنوشت موضوعی را تعیین کنند‌؟ مگر جایزه جلال توانسته سرنوشت داستان را تغییر دهد یا جایزه کتاب سال یا …؟

محقق با اشاره به برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره در روزهای ابتدایی اسفند‌ماه درباره بخش بین‌الملل این جشنواره گفت:  عنوان بین المللی که روی این جشنواره هست‌، در واقع به این اشاره دارد که ما با همزبانان خودمان از کشورهایی که زبان فارسی در آن‌ها جایگاه یا پیشینه‌ای دارد، مرتبط شویم، افغانستان تاجیکستان، بخش‌هایی از پاکستان و هند که هنوز چاپ آثار فارسی در آن‌ها رواج دارد،‌ از جمله بخش‌های هدف هستند‌، هم‌چنین  آثاری که به زبان فارسی در سایر کشورها آفریده می‌شود، نیز امکان ارزیابی در جشنواره را دارند،‌ اما طبیعی هست که اطلاع پیدا کردن از آن‌ها و احصا چندان ساده نیست. ما در جایزه جلال آل احمد و جشنواره شعر فجر در دوره‌های گذشته آثار شعری و داستانی ۱۰ سال گذشته کشور افغانستان را که به زبان فارسی منتشر شده بود، داوری کرده و به شاعران، داستان نویسان و رمان‌نویسان جایزه داده‌ایم.

وی گفت: قرار بود که تاجیکستان نیز کشور بعدی باشد که به دلیل نوع روابط سیاسی بین ایران و تاجیکستان در ماه‌های اخیر به مشکلاتی برخورده‌ایم‌، قرار بود برای جایزه جلال بعضی از نویسندگان تاجیک به ایران بیایند که به دلیل مشکلات سیاسی ویزا صادر نشد. باید ببینم این موانع در جشنواره شعر فجر برطرف می‌شود یا خیر؟

محقق در پایان گفت:‌  نخستین جلسه‌ای که هیات علمی تشکیل شود،‌ داوران انتخاب خواهند شد.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما