• تاریخ : ۳۰ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

خبرآنلاین/ ابوالفضل جلیلی با حضور در برنامه «چشم شب روشن» درباره معضل کودکان کار گفت: «اگر بچه وزیر کار در کارگاه شیشه گری کار می کرد، حل مشکل کودکان کار ۳۸ سال طول می کشید؟»
بیژن بیرنگ سه شنبه شب ۲۸ شهریور در نخستین قسمت از اجرای خود در برنامه «چشم شب روشن» به عنوان کارشناس مجری بخش زندگی، میزبان ابوالفضل جلیلی فیلمنامه نویس و کارگردان شناخته شده سینما برای گفتگو درباره کودکان کار بود.
جلیلی در ابتدای این گفتگو در پاسخ به این سوال بیرنگ که آوارگی یعنی چه، در سخنانی بیان کرد: «بعضی از جوانان می گویند ما خیلی احساس افسردگی و تنهایی داریم. من می گویم مگر می شود آدم تنها باشد؟ خدا می گوید من از رگ گردن به شما نزدیک تر هستم. آدم وقتی عاشق باشد حتی رنج عشق هم زیبا هست و به نظر من آوارگی معنایی ندارد.»
او افزود: «حالا که نزدیک به محرم هستیم، حضرت زینب هم می گوید که جز زیبایی چیزی ندیدم. آوارگی هم به معنای مستندش را نمی دانم چیست؟»
بیرنگ در ادامه گفت: «جملاتی که اول برنامه خواندم از سریال خودم، «سرزمین سبز» انتخاب شده بود. در این سریال خسرو شکیبایی در جایی می گوید آدم به جایی می رسد و باورهایش به هم می ریزد و احساس می کند احتیاج به پیدا کردن یک باور جدید دارد، یک باور خوب، یک باور سبز و تا زمانی که آن را پیدا کند، آواره هست. این آوارگی بدی نیست و شاید ما را به تفکر وادارد.»
جلیلی در این خصوص اظهار کرد: «من خودم عادت دارم وقتی فیلمبرداری دارم، شبها تا نزدیک صبح قدم بزنم و به آسمان نگاه کنم. گاهی در این لحظات احساس می کنم چقدر بی پناهم، از جایی آمده ام و چیزی نمی دانم. خطاب به خدا می گویم من باید چه کنم؟ باید فیلم بسازم؟ باید به مردم کمک کنم؟ اینجا یک احساس آوارگی خیلی قشنگ دارم که با احساس آوارگی اجتماعی فرق می کند. عین بچه ای می مانم که گم شده و میخواهد دست پدرش را بگیرد.»
کارگردان فیلم های «شطرنج» و «مسیر معکوس» در پاسخ به این سوال بیرنگ که آیا می شود به بچه های کار، آواره گفت، تصریح کرد: «من به عنوان یک فیلمساز که در بین بچه های کار بوده ام، احساس می کنم بچه های ما قربانی دست مسئولانی هستند که با بچه ها کار می کنند. خود من همیشه می گویم اگر مُردم، کاش به من فیلمساز کودک نگویند، بگویند کسی بود که ادعا می کرد مدافع حقوق کودکان هست.»
او ادامه داد: «۳۸ سال از انقلاب ما می گذرد و همواره می گوییم معضلی به نام کودکان کار داریم که باید حل شود. اگر یک وزیر حاضر شد بچه های خودش را به جاده ورامین بفرستد تا از صبح در کارگاه شیشه گری کار کند، می توان حل این معضل را این همه سال طول داد.»
بیرنگ در ادامه بیان کرد: «خود من هم اصلی ترین نگرانی ام فرزندانم هستند. من یک دختر دارم به نام صحرا و یک پسر به نام علی که مدام فکر می کنم سرانجامشان چه خواهد شد. علی مدتی هست با من قهر کرده و من از همین جا به او سلام می کنم و می گویم پدر و پسر هیچگاه با هم قهر نمی کنند. دوستت دارم و عاشقت هستم.»
صالح علا نیز در بخشی از برنامه با بیان اینکه عنوان کودکان کار خیلی ظالمانه هست، تصریح کرد: «فردیت داشتن، شرط وجود داشتن هست. ما وقتی می گوییم کودکان کار، درباره یک توده نوعی حرف می زنیم. انسان یک موجود بسیار پیچیده هست، هر کدام از این کودکان اسم دارند و هیچ کدام مشکلات شبیه به هم ندارند. اما همه در تاریکی ایستاده اند و این موضوع آنها را شبیه به هم می کند. اما وقتی همه جا روشن شود، همدیگر را می بینیم، اسم همدیگر را می دانم و مشکلات هم را می شناسیم. نمی شود فله ای گفت کودکان کار. آنها انسان هستند.»
در ادامه جلیلی با بیان اینکه به قول مادرم تکرار گناه کراهت گناه را از بین می برد، یادآور شد: «ما حالا در خیابان می گوییم، این کودک را ببین، طفلکی افتاده زمین، اما پس فردا برایمان عادی می شود و همین را هم نمی گوییم. بلکه از او عکس می گیریم و در اینستاگرام منتشر می کنیم! به نظر من برطرف کردن معضل کودکان کار، کار سختی نیست.»
برنده اوسلای طلایی و نامزد شیر طلایی جشنواره فیلم ونیز ادامه داد: «من گاهی در فرانسه زندگی می کنم، گاهی در ایران. البته بیشتر در ایران. در فرانسه فرهنگشان این هست که بچه ۱۵، ۱۶ ساله در تعطیلات تابستان باید کار کند تا یاد بگیرد چطوری نان در بیاورد و فردا بتواند آدم بزرگی شود. آن نوع کار فرق می کند اما اینکه یک کودک بخواهد نان آور زندگی باشد غلط هست. دولت باید حمایت کند.»
در ادامه برنامه با افشین علا شاعر شناخته شده ارتباط تلفنی برقرار شد و او شعرش با نام «بچه های مرد» درباره بچه های کار را خواند.
جلیلی در ادامه گفت: «آیا دولت نمی داند چنین بچه هایی وجود دارد؟ من برای این مقوله ارتباط با ان جی او ها و غیره را نمی پسندم. بلکه فکر می کنم اگر دولت مستقیم وارد عمل شود بهتر هست، مثل خارج از کشور می توانند برای این کودکان پناهگاه بسازند و از آنها حمایت کنند.»
سازنده فیلم های «حافظ» و «دت یعنی دختر» تصریح کرد: «کافی هست سراغ یکی از کودکانی برویم که در اتوبوس ساز می زند و بخواهیم خصوصی با آنها حرف بزنیم. ناگهان ۸ نفر روی سرت می ریزند، این ها همه سازماندهی شده هست و نیروی انتظامی باید با اینها برخورد کند.»
بیرنگ در پایان گفت: «باید نگاهمان را به این کودکان تغییر بدهیم، آنها صورت مسائلی نیستند که پاک شوند، بلکه باید به دنبال راه حل برای رفع این معضل باشیم.»
با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما