• تاریخ : ۱۵ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، نشست خبری سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال و بیست و پنجمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، ظهر امروز (۱۵ بهمن ماه) با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد علی مهدوی راد، دبیر علمی جایزه کتاب سال، احمد علی حیدری دبیر جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و مجید غلامی جلیسه، مدیر عامل خانه کتاب در سرای اهل قلم برگزار شد.

در ابتدای این نشست، محمد علی مهدوی راد گفت: از دو سال قبل ثبت نام در جایزه کتاب سال به صورت الکترونیکی در سایت این جایزه انجام می‌شود و محققان، مولفان و.. خودشان کتاب‌های مورد نظر را معرفی می‌کنند. با این اتفاق، ما مسئولیت خودمان را فراموش نکرده‌ایم و به دلیل اینکه اطلاعات کتابشناسی وارد خانه کتاب می‌شود، بررسی‌هایی را انجام داده‌ایم. در مجموع برگزاری دوره‌های مختلف کتاب سال ۲۵۰۰ داور همکاری کرده‌اند که ما در این دوره از جایزه کتاب سال از طریق ارسال پیامک از آن‌ها خواسته‌ایم کتاب‌ها و آثار مناسب را به دبیر خانه جایزه کتاب سال معرفی کنند.

دبیر جایزه کتاب سال ادامه داد: ماحصل کار ما، مجموعه میراث مکتوب ۱۳۹۵ می‌شود. مجموعه آثار مورد بررسی ما حدود ۵۵ هزار اثر هست که نهایتا ۲۵۵ اثر را در ۱۱ موضوع کلیات، علوم اجتماعی، دین، علوم خالص و… به مرحله دوم جایزه کتاب سال می‌فرستیم. نحوه بررسی و ارزیابی آثار در جایزه کتاب سال مثل همیشه هست. کتاب‌ها به وسیله استادان بررسی می‌شوند و در ۱۱ موضوع و ۷۲ گروه دسته بندی می‌شوند و داوران این ۲۵۵ اثر را ارزیابی می‌کنند. در مجموع حدود ۲۸ تالیف، ۱۳ ترجمه و ۲ تصحیح داریم.

وی با بیان اینکه آیین اختتامیه جایزه کتاب سال، چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه ساعت ۸ صبح در تالار وحدت برگزار می شود، گفت: جایزه کتاب سال یک رویداد فرهنگی بزرگ هست و اهل قلم بدانند کسانی که آثار آن‌ها را داوری می‌کنند متخصصان درجه یک آن حوزه هستند. همچنین، در این دوره، این تبصره را نیز لحاظ کرده‌ایم که اگر اثری از قلم افتاد، در سال بعد امکان بررسی آن وجود داشته باشد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه ارزیابی‌اش از منظر کمی و کیفی به نسبت سال قبل به چه صورت هست، گفت: به لحاظ محتوا در تالیف تقریبا در همه حوزه مشکل داریم. ابراز پژوهش بسیار مهم و گسترده شده هست و مقدمات پژوهش به سادگی در اختیار پژوهشگران قرار می گیرد. اما درون مایه به لحاظ مولفه ها آنچنان که باید تحول پیدا نکرده بلکه پس رفت هم دارد. بعضی از گروه هایی که انتظار می رفت آثار خوبی داشته باشند برگزیده ندارند.

مهدوی راد در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه بعضی از آثار دیده نمی‌شوند و مورد داوری قرار نمی‌گیرند، بیان کرد: نمی پذیرم که اهالی قلم دوران ساز در این جایزه نادیده گرفته شده باشند؛ به هر کتابی که وزن، ارزش و جایگاه داشته باشد بی توجهی نمی کنیم؛ هر کتابی که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز گرفته باشد را بررسی می کنیم.

در ادامه این نشست، احمد علی حیدری گفت: بیست و پنجمین دوره جایزه جهانی کتاب سال ناظر به کتاب‌های هست که در انتهای سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ منتشر شده‌اند. حدود ۲ هزار عنوان کتاب از راه‌های مختلف اطلاعات کتاب شناسی دریافت کردیم و در نهایت حدود ۲۰۰ اثر مورد ارزیابی قرار گرفت و حاصل آن ۹ اثر برگزیده هست که در موضوعات مطالعات اسلام و ایران و در حوزه‌های معماری، تاریخ علم، فلسفه اسلامی و … هست.

حیدری ادامه داد: کتاب‌هایی که ارزیابی شدند در زبان‌های انگلیسی، فرانسه، آلمانی، چینی، عربی، ایتالیایی، ترکی، بوسنیایی، یونانی و عربی، گرجی، اردو، ترکی استانبلی و… هست و نهایتا حاصل این انتخاب ناظر بر کشورهای آلمان، فرانسه، آمریکا، هند، ایتالیا، فنلاند، سوئد، سوئیس و ایران و… به عنوان برگزیده هست.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما