• تاریخ : ۶ام اسفند ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

هومان حسن‌پور، مدیر کمیته ناشران داخلی سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ درباره زمان ثبت نام ناشران داخلی گفت: ثبت نام ناشران هفته آینده آغاز خواهد شد،‌ تصورمان این بود که این هفته انجام شود،‌ اما به دلیل تغییرات آیین‌نامه‌ای که در حال انجام هست،‌ بعید به نظر می‌رسد که تا پایان هفته موفق به آغاز ثبت‌نام شویم.

وی درباره تغییرات آیین‌نامه‌ای گفت:‌ در حال بررسی آیین‌نامه هستیم یک سری اصلاحیه‌ها را مدنظر داریم تا به شورای سیاست‌گذاری برای تصویب بفرستیم،‌ این اصلاحیه‌ها هم در بحش شیوه‌های حضور خواهد بود و هم تخلفات و … .

حسن‌پور در پاسخ به این پرسش که سال گذشته حجم تخلفات در نمایشگاه کتاب تهران بالا بود‌، مهمترین تخلف هم به موضوع قاچاق کتاب اختصاص داشت‌، آیا در تغییرات آیین‌نامه‌ای برای این موضوع و کاهش تخلفات  فکری کرده‌اید؟ گفت: ما پیشنهادات خاص خود را ارائه می‌دهیم،‌ تصمیم با شورای سیاست‌گذاری هست،‌ سال گذشته حجم تخلفات آنقدر زیاد هست که ما ۲۰۰ حکم صادر کردیم. اگر بیشتر هم سخت‌گیری می‌کردیم احکام صادره بیشتر می‌شد.

وی افزود: البته آیین‌نامه سال گذشته نیز برای برخورد با متخلفان کفایت می‌کرد،‌ نمایشگاه به هر حال یک پروسه ده روزه هست کا به دنبال این هستیم که در این ۱۰ روز ناشرانی که فعالیت سالم دارند،‌ تقویت شوند و آن‌هایی که حضور مشکل‌دار دارند،‌ را برخورد کنیم.

حسن‌پور با اشاره به عقب بودن از برنامه زمان‌بندی نمایشگاه کتاب تهران گفت:  سال گذشته ما ثبت نام ناشران داخلی را سوم اسفند ماه کلید زدیم،‌ تازه از ۲۰ روز پیش از این تاریخ نیز تغییرات آیین‌نامه‌ای را انجام داده بودیم،‌ اینگونه نیست که اراده کنیم،‌ ثبت نام انجام شود. اگر قرار باشد تغییری رخ دهد‌،‌ باید بررسی شود،‌ چه بخواهیم چه نخواهیم کار نمایشگاه کتاب تهران دیر شروع شده هست‌، عجله نکنیم بهتر هست.ما همین حالا نیز کاری را که سال گذشته طی ۲۰روز انجام دادیم،‌ ۵ روزه انجام می‌دهیم.

وی از ارائه پیشنهادات برای تغییرات آیین‌نامه به شورای سیاست‌گذاری تا فردا بعد از ظهر خبر داد و گفت: من امسال از چند ماه پیش خدمت دوستان اعلام کرده بودم که این وظیفه را قبول نخواهم کرد،‌ اما دوستان خواستند که دوباره این مهم بر عهده بنده باشد.

حسن‌پور در پایان گفت:‌ ناشرانی که سال گذشته حکم محرومیت از شرکت در نمایشگاه کتاب تهران دریافت کرده‌اند،‌ به هیچ وحه امکان ثبت‌نام در این دوره را نخواهند داشت.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما