• تاریخ : ۱۲ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا حجت‌الاسلام صداقت، سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی امور مساجد امروز با حضور در خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه متأسفانه وضعیت مساجد در کشورمان پس از ۴۰ سال  که از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی می‌گذرد، شایسته نیست، گفت: متأسفانه با کم‌کاری که توسط بعضی مسئولان اجرایی، قانون‌گذاری و نیز مراکز فرهنگی در طول این مدت صورت گرفت، مسجد از محوریت سبک زندگی اسلامی خارج شد. البته این نقد متوجه ما نیز هست. یعنی ممکن هست شخص مؤمنی در جامعه اسلامی‌مان زندگی کند، اما هیچ رابطه مستحکمی با مسجد نداشته باشد؛ در حالی که در فقه و اعتماداتمان مسجد محور فعالیت‌هاست. حتی روایت داریم وقتی قصد خرید منزل داشتید، جایی خریداری کنید که صدای اذان مسجد به گوشتان برسد. این روایت به این معناست که با مسجد ارتباط داشته باشیم. 

وی درباره بعضی رویکردها و برنامه‌های فرهنگی امور مساجد گفت: رویکرد اصلی معاونت فرهنگی در امور مساجد در سال ۹۷ فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی در موضوع مسجد هست. در این باره راهبردهایی تعریف شده هست. مهم‌ترین رکن این نقشه عملیاتی، حوزه خبر و رسانه خواهد بود. 

صداقت در توضیح رویکرد گفتمان‌سازی با موضوع مساجد گفت: یکی از کارهای مهمی که اکنون باید انجام دهیم، ایجاد گفتمان مجدد با موضوع محوریت مساجد در سبک زندگی اسلامی ایرانی هست. یک قسمتی مربوط به «ارتقای مدیریت مسجد» هست تا این مکان مقدس قابلیت حضور اقشار مختلف جامعه را داشته باشد. در این باره برنامه‌ریزی‌هایی در حال شکل‌گیری هست و جلسات و دوره‌هایی برای ائمه جماعات و اعضای هیئت اُمنا برگزار کردیم. 

سرپرست معاونت فرهنگی اجتماعی امور مساجد مهم‌ترین محور فعالیت معاونت فرهنگی این نهاد را فرهنگ‌سازی معرفی کرد و در این باره افزود: فرهنگ‌سازی در امر مربوط به مسجد به این معناست که مسجد در فرهنگ عمومی جامعه پایه و محور اساسی شود. خط مقدم ما در این بخش، خبرنگاران و خبرگزاری‌ها هستند؛ قشری که وظیفه فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی بر دوش ایشان هست. 

انتهای‌پیام/ 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما