• تاریخ : ۱۴ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، شبکه چهار برنامه های متنوعی را برای پخش در شب و روز اربعین حسینی در قالب های ترکیبی، مستند، تله تئاتر و سینمایی تدارک دیده هست. اطلاعات ویژه برنامه های اربعین حسینی شبکه چهار سیما به شرح زیر هست:

مجموعه «راویان عشق» به تهیه کنندگی ناهید دل آگاه در ۱۵ قسمت ۳۰ دقیقه ای به وقایع عاشورا از زبان هنرمندان می پردازد. این برنامه برای اولین بار به صورت موضوعی به وقایع عاشورا پرداخته و هر قسمت به یکی از شخصیت‌ها و معصومین این واقعه اختصاص دارد. پخش این مجموعه از ۱۳ آبان ماه با عنوان «بیعت تا هجرت امام حسین (ع)» شروع شده هست و تا  سخنرانی حضرت زینب(س) ادامه می یابد.
این مجموعه به سراغ هنرمندان زیادی در رشته های مختلف هنری اعم از بازیگری، کارگردانی، انیمیشن، تعزیه خوانی، نقاشی، ادبیات، شعر و هنرهای تجسمی رفته هست و در هر قسمت با ۵ الی ۷ هنرمند در رشته های مختلف هنری مرتبط با موضوع برنامه گفتگو شده هست.

استاد محمود فرشچیان خالق اثر عاشورا، مجتبی فرآورده، بهروز رضوی، امیرحسین مدرس، سید محسن هاشمی تعزیه گردان، حسن روح الامین نقاش، عبدالحمید قدیریان نقاش، عطیه غبیشاوی، دکتر محمد عارف نمایش نامه نویس از جمله هنرمندانی هستند که در «راویان عشق» با آنها گفتگو می شود.

«راویان عشق» کاری از گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما هست و در ۱۵ قسمت هر روز ساعت ۱۶:۵۰ به روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

مستند «بر بال فطرس» با  نگاهی به داستان  فطرس فرشته ای که با توسل به امام حسین(ع) عاقبت به خیر شد۱۷ آبان ساعت ۲۲ از شبکه چهار سیما پخش می شود. این مستند درباره  پیاده روی اربعین هست و بعضی از زائران را از ابتدای مسیر تا مقصد همراهی می کند و با آنها درباره حس و حال، انگیزه هایشان از حضور در این مسیر، نذرهایی که برآورده شده و ادا می شود گفتگو می کند

مستند «میزبان» به کارگردانی محمود کریمی ۱۸ آبان ساعت ۲۲:۱۵ به نمایش در می آید. این مستند روایت مرد عراقی ازمیزبانی عارفانه وعاشقانه ی او وخانواده اش از چگونگی خدمت رسانی به زائران امام حسین (ع) در طول پیاده روی اربعین  همراه با تصاویری زیبا وجذاب  از این حماسه ی بی نظیر هست.

«آب، مار، طناب» درباره یک گروه مستندساز ایرانی هست که به قصد ساختن مستندی درباره راهپیمایی اربعین به عراق رفته‌اند و روایت زندگی کودکی هست که در مسیر پیاده روی اربعین از زائران پذیرایی می کند. او چند سال پیش با عنایت حضرت عباس از حادثه ای مهلک جان سالم به در برده هست. این مستند ۱۸ آبان ساعت ۷ بامداد روی آنتن می رود.

«به همین سادگی» مستندی به کارگردانی علی شهابی هست که در آن حرکت کاروان زوار از شلمچه به کربلا در روز اربعین و  پذیرایی از آنان را به تصویر می کشد. این مستند پنجشنبه ساعت ۹:۳۰ پخش می شود.

مستند «از استکهلم تا کربلا» درباره عشق و دلدادگی ورزشکاری به نام مصطفی هست؛ او در کشور سوئد زندگی می کند و مسلمان هست و قصد دارد با پرچم کشورش در پیاده روی اربعین شرکت کند.علی سجادی کارگردانی “از استکهلم تا کربلا” را بر عهده داشته هست؛ مستندی که ۱۸ آبان ساعت ۱۶ به روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

«راه سعادت» به کارگردانی عبدالقادر طه زاده حرکت کاروان روحانیون اهل سنت از آذربایجان غربی به کربلا در روز اربعین هست که ۱۸ آبان ساعت ۱۷:۴۵ پخش می شود.

در مستند «کربلا یک روایت» به کارگردانی محمدتقی علی آبادی و سیدمصطفی مرتضوی، حرکت کاروان زوار از خراسان شمالی به کربلا در روز اربعین و پذیرایی از آنها به نمایش در میب آید . این مستند ۱۹ آبان ساعت ۱۲:۴۰ پخش می شود.

«نامدار» به کارگردانی مجید سلیمی فیلی هست در باره راه پیمایی های اربعین حضرت امام حسین  علی السلام و موکب های   بین راهی هست که از راه پیماهان  پذیرایی میکند.این برنامه جمعه ۱۹ آبان ساعت۲۲:۳۰ به روی آنتن می رود.

تله تئاتر «شب واقعه» به کارگردانی توحید معصومی و تهیه کنندگی  صابر محمدی ۱۸ آبان ساعت ۲۴ پخش می شود.

«شب واقعه» به نوعی به موضوع عاشورا می پردازد. داستان از جایی شروع می شود که پس از واقعه کربلا، خولی ، سرمبارک حضرت امام حسین (ع) را با خودش به خانه اش می برد تا فردای آن روز به عبیدالله تحویل دهد و پاداشش را بگیرد. همسرش متوجه موضوع شده به سرزنش همسرش می پردازد و این بهانه ای می شود برای شکافتن واقعه کربلا و عوامل موثر در این واقعه از زبان شخصیت های این قصه ، سرانجام با آگاهی همسر خولی ، وی در صدد مقابله و تنبیه خولی برمی آید و خود را برای عزاداری سالار شهیدان آماده می کند.

در این تله تئاتر که به مدت ۴۰دقیقه آماده می شود رضا بهشتی ، الهه زحمتی و رویا نظری به ایفای نقش می پردازند. 

نمایش«زخمه بر رمل» نیز به کارگردانی و هنرنمایی آتیلا پسیانی و فاطمه نقوی جمعه ساعت ۲۴ به روی آنتن می رود. صحنه های مربوط به این نمایش تلویزیونی در کویر مرنجاب (نزدیک کاشان) تصویربرداری شده هست. «زخمه بر رمل» نمایشی هست مملو از تصاویری که یک زن و مرد  در کویر با انجام حرکاتی نمایشی و با تکست گفتار ترکیب می شوند. این تصاویر استعاره هائی تصویری از وقایع روز عاشورا  هست که با نماد شمشیر ها ، نیزه ها  ، کمان ها  و تیر ها ، سپرها ، و سنج ترکیب می شود.

فیلم های سینمایی «اسب» به نویسندگی و کارگردانی بابک محمدی و «لایه های پنهان» ساخته‌ی رابرت زمه کیس  دو فیلم سینمایی هست که پنجشنبه و جمعه ساعت ۲۰:۳۰ و ۲۱ از شبکه چهار سیما به نمایش در می آید.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما