• تاریخ : ۲۹ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

شهر کوچک و دانشگاهی شارلوت ویل آمریکا درگیر آشوب اجتماعی شدیدی شده هست، رسانه ها و جامعه شناسان آمریکایی این تنش ها را نمادی از برتری نهادینه سفیدپوستان در ایالات متحده می دانند که اکنون خود را نشان می دهد.
ایالات متحده آمریکا با وجود قدرت و نفوذ خود در حوزه بین المللی، اما در عرصه های داخلی و به ویژه در زمینه اجتماعی بسیار آسیب پذیر و شکننده هست.
گذشته از خبرهای مربوط به کشته شدن ده ها نفر در هر روز به علت آزادی استفاده از اسلحه، هراز چندگاهی خبر آشوب و درگیری های خونین و وحشیانه ای در رسانه های جهان از شهرهای آمریکا منتشر می شود. شدت خشونت در این رخدادها به گونه ای هست که صحنه های ساختگی فیلم های سینمایی وسترن، در برابر آن ها حرفی برای گفتن ندارد.
برخلاف ادعاهای حقوق بشری آمریکا، مهمترین شکافی که جامعه آمریکایی را از درون به ورطه نابودی می کشاند همان حقوق بشر به ویژه تبعیض نژادی هست.در چند سال اخیر هر چند ماه یک بار خبر شکنجه یا کشته شدن یک فرد رنگین پوست مخصوصا سیاهان در شهرهای مختلف آمریکا خبر ساز می شود و موج بزرگی از اعتراض ها را به راه می اندازد. در یک سال گذشته این اتفاقات در مناطق مختلف آمریکا همچون میلواکی، لوئیزیانا، کارولینا و … به وقوع پیوست و صحنه هایی در آن اتفاق افتاد که تداعی کننده جنگ های داخلی در کشورهای جهان سوم هست.
چند روزی هست که آشوب و تظاهرات در شهر دانشگاهی شارلوت ویل ایالت ویرجینیا موجب کشته و زخمی شدن چند نفر شده هست. درگیری میان راست گرایان افراطی و مخالفان آن ها با برخورد یک خودرو به گروهی از مخالفان نژادپرستی و سپس راهپیمایی چند هزار نفره نژادپرستان و راست گراها وارد مرحله تازه ای شد.
البته این خشونت ها از زمانی آغاز شد که مجسمه ژنرال «رابرت لی» از یکی از بخش های شهر برداشته شد. وی از فرماندهان ایالت های جنوبی آمریکا (موافق برده داری) بود که در قرن نوزدهم با ائتلاف شمال به جنگ پرداخت و در نهایت شکست خورد.
راست گرایان ده ها سال هست که در این شهر تجمع های مشابهی را به زعم خود با هدف دفاع از حقوق سفیدپوستان آمریکا در برابر دیگر نژادها برگزار می کنند. البته این بار «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در مورد وقوع این اتفاق و نوع واکنش به آن مورد انتقادهای تندی قرار گرفته هست.
**ترامپ نمی تواند شانه خالی کند
تاخیر و واکنش کم تاثیر ترامپ در کنار سخنان تند و ملی گرایانه پیشین وی مهمترین نکاتی هستند که مخالفان در انتقاد از ترامپ بیان می کنند. گفته می شود رئیس جمهوری ترامپ آن طور که بایست واکنش در خوری را به این خشونت ها نشان نداده هست. سیاستمداران آمریکایی اعتقاد دارند وی در روزهای نخست به جای محکومیت صریح و قدرتمندانه این حوادث، تنها کلی گویی کرد.
تارنمای روزنامه «گاردین» در گزارشی نوشت ترامپ سرانجام پس از روزها درگیری و خشونت، حوادث ناشی از نژادپرستی را در شهر شارلوت ویل محکوم کرد.
این روزنامه نوشت: ترامپ در مقابل فشارها تسلیم شد و به اقدام های گروه های نئونازی و دیگر تندروهای سفیدپوست نژادپرست را پس از مرگ یک زن واکنش نشان داد. وی دو روز بعد از این درگیری های خشونت بار «نژادپرستی» را عملی شیطانی دانست.
ترامپ در سخنان خود در واشنگتن گفت که نفرت پراکنی در آمریکا جایی ندارد و هر فردی که این اقدامات را انجام می دهد مجرم هست.
روزنامه یو.اس.ای تودی در گزارشی در زمینه حوادث شهر شارلوت ویل، نقص های اخلاقی ترامپ را از جمله عوامل این اتفاق توصیف کرد و آن را روندی دانست که می تواند آمریکا را نابود کند.
این گزارش افزود: این ناراحت کننده هست که پاسخ ترامپ به خشونتها نشان می دهد وی تمایلی برای شناخت ریشه ها ندارد. ترامپ به عنوان رئیس جمهوری، سخنان آتشین خود را متوقف نمی کند زیرا این اظهارات هست که بسیاری از طرفداران وی را در مسیر درگیری قرار داده هست.
ترامپ در این راستا باعث تحریک بسیار خطرناک و خشونت آمیز طرفداران خود شد و اکنون نمی تواند خود را از آن ها جدا بداند.
این گزارش تاکید کرد: رییس جمهوری کنونی آمریکا فرد آتش افروزی هست که با کلمات خود به شعله های آتش دامن می زند. واژه ها به ویژه کلمات مسموم عمر چندانی ندارند اما توجه به مفاهیم سیاسی که از بعضی اصطلاحات ناشی می شود، ضرورت دارد. درست هست که کلمات را نمی توان پس گرفت اما بدتر این هست که وی همچنان به روش خود ادامه می دهد.
به نوشته این گزارش تازمانی که رئیس جمهوری آمریکا خط مشی خود را کنار نگذارد، سخنان وی باعث تنش آفرینی هایی می شود که به سادگی قابل حل نیست. رئیس جمهوری آمریکا ناتوان یا بی علاقه هست تا تصمیم اخلاقی مهمی را اتخاذ کند که از انفجار و تخریب غیرقابل تصور آمریکا جلوگیری می کند.
**شارلوت ویل؛ نمونه کوچکی از شهرهای آمریکا
تارنمای نشریه «نیویورکر» در گزارشی با عنوان «شارلوت ویل و تلاش برای کم اهمیت نشان دادن نژادپرستی در آمریکا» نوشت این شهر ۵۰ هزار نفری بیشتر شکل و سکنه دانشگاهی دارد؛ این شهر فضای سبز زیبایی دارد و بعضی آن را برای زندگی کردن، به عنوان شادترین مکان در آمریکا انتخاب می کنند. شارلوت ویل شهری لیبرال با ارزش هایی بالنده هست که از نظر حرفه ای نیز رو به پیشرفت هست.
در تعطیلات پایان هفته تندروهای سفیدپوست در یک اجتماع با شعارهای نازی گونه خود کابوسی را در این شهر نمایان ساختند. این اولین نشست سفیدپوستان این شهر در سال ۲۰۱۷ نبود و آخرین آن نیز نخواهد بود.
به نوشته نیویورکر، شارلوت ویل گرچه مردم پیشرفته و به روزی دارد اما دقیقا الگویی از شهرهای ایالات متحده هست که میراث نژادپرستی آمریکایی را در خود دارد که به سفیدپوستان اجازه می دهد تا به صورت عمومی، برتری خود را فریاد بزنند.
این گزارش با بیان اینکه همچون بسیاری از شهرهای آمریکا، فرهنگ عمومی این شهر نیز نقابی از تشخّص بر صورت دارد، افزود: شارلوت ویل شهری هست با مردمان خوب سفیدپوست، که فکر می کنند توسعه سیاسی یافته اند اما اکنون شاهد سنت کهن آمریکایی در مورد حاکمیت سفیدپوستان ثروتمند هست. این نگاه نزدیک به ۱۰۰ سال در این شهر وجود داشته هست.
این باور که آمریکای کنونی از تاریخ گذشته آن که برتری سفیدپوستان را قبول داشت وجهه بهتری دارد، گاهی اوقات بهانه ای می شود تا گروه های افراطی (همچون Ku Klux Klan) وارد بازی شوند. اگرچه حادثه ای که در شهر شارلوت ویل رخ داد یک اتفاق کم اهمیت غیرمعمول در یک محیط پیشرفته هست اما این نکته را یادآوری می کند تا چه اندازه، زشتی و شرارت افکار نژادپرستی می تواند پشت ظاهری خوب پنهان باشد.
*ایرنا

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما