• تاریخ : ۲۹ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

بازیگران درخشان تاریخ سینما (49): آنتونی کوئین
آنتونیو رودولفو کوئین اوکساکا، زاده ۲۱ آوریل ۱۹۱۵ و درگذشته به تاریخ ۳ ژوئن ۲۰۰۱، که بیشتر به نام آنتونی کوئین معروف هست، بازیگر، نقاش و نویسنده مکزیکی-آمریکایی بود که در فیلم های تجاری موفق و فیلم های تحسین شده بسیاری نقش آفرینی نمود.

برترین ها – ترجمه از سولماز محمودی: آنتونیو رودولفو کوئین اوکساکا، زاده ۲۱ آوریل ۱۹۱۵ و درگذشته به تاریخ ۳ ژوئن ۲۰۰۱، که بیشتر به نام آنتونی کوئین معروف هست، بازیگر، نقاش و نویسنده مکزیکی-آمریکایی بود که در فیلم های تجاری موفق و فیلم های تحسین شده بسیاری از جمله «جاده»، «توپ های ناوارون»، «زوربای یونانی»، «توپ های سان سباستین»، «لورنس عربستان»، «رسالت» (یا «محمد رسول الله») و «شیر صحرا» (یا «عمر مختار») و … نقش آفرینی نمود. وی دو بار جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد در نقش مکمل را برای فیلم های «زنده باد زاپاتا!» در سال ۱۹۵۲ و «شور زندگی» در سال ۱۹۵۶ از آن خود کرد.

کوئین در محله فقیرنشینی در چی واوا مکزیک و در دوران انقلاب مکزیک به دنیا آمد. مادرش مانوئلا “نلی” اُکساکا، مکزیکی بود و پدرش فرانسیسکو “فرانک” کوئین مهاجر ایرلندی بود. فرانسیسکو کوئین در مکزیک، از پدر مهاجر ایرلندی اهل شهرستان کورک و مادری مکزیکی متولد شد. فرانک کوئین با پانچو بی یا، انقلابی مکزیکی، همراه شد و بعد ها به لوس آنجلس شرقی در همسایگی سیتیترس نقل مکان کرد و در یک استودیوی فیلمسازی به کار فیلم برداری پرداخت. کوئین در اتوبیوگرافی خود، «گناه اصلی: خودنگاری توسط آنتونی کوئین»، انکار می کند که پسر یک “ماجراجوی ایرلندی” هست و آن داستان را به روزنامه نگاران هالیوودی نسبت داد.
زمانی که شش ساله بود، به کلیسای کاتولیک می رفت (حتی فکر می کرد می خواهد کشیش شود). با این حال، در یازده سالگی، به پنتطیکاستیسم پیوست و عضو کلیسای بین المللی انجیل چهارضلعی (پیروان ایمی سمپل مکفرسون) شد. او مدتی در گروه کلیسا بازی می کرد و زیر نظر این مبلغ مشهور، خطیب کارآموز بود. …

اخبار پیشنهادی:

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما