• تاریخ : ۹ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، هیئت‌های فعال در عرصه اربعین حسینی در آستانه پیاده‌روی عظیم اربعین ۱۴۳۹ به همت جامعۀ ایمانی مشعر بیانیه‌ای را صادر کرده‌اند:

تکست کامل بیانیه به شرح ذیل هست:

«پیاده‌روی اربعین» نمایی از آتش و حرارت قلوب مؤمنین هست؛ کسانی که می‌خواهند این حرارت و محبت و ارادت را کم‌سو و کم‌فروغ کنند، باید بدانند خورشیدِ پرفروغِ حسینی چشمان بشریت را منور خواهد کرد. ما وظیفه خود می‌دانیم که هر سال بر شکوه و عظمت این مراسم بیافزاییم و در جهت گسترش و تبلیغ آن در همه دنیا تلاش کنیم.

زائر اربعین به زیارت بقعه‌ای می‌رود که محل زیارت همه انبیا هست؛ محلی که مختلف‌الملائکه هست؛ قدم بر خاکی می‌گذارد که «جعل الشفاء فی تربته»؛ حاضرشدن در آستانه عرش خدا، ادب می خواهد و زاِئر کربلا اهلِ ادب هست. ما خادمان اربعین بر خود لازم می‌دانیم در ترویجِ آداب زیارت عتبات عالیات و آدابِ میهمانی و میزبانی و خادمی اربعین قدمی شایسته برداریم.

امروز با وجود امواجِ سهمگین و بی‌سابقه ایمان‌زدایی و کفرآفرینی، وسیع‌ترین بابِ نجاتِ الهی برای انسانِ نادم باز هست. اربعین فرصتِ بی‌نظیری برای ترفیع در درجات ایمان و باور، و گسترش روح دینی هست. ما خادمانِ اربعین، اولویتِ خود را در این سفر نورانی اِزدیادِ ایمان به خدا در خود و دیگران می‌دانیم.

ما این کلام نورانی امیرالمومنین را نصب‌العین خود قرار داده: «فَاللَّهَ اللَّهَ فِی کِبْرِ الْحَمِیَّةِ وَ فَخْرِ الْجَاهِلِیَّةِ فَإِنَّهُ مَلَاقِحُ الشَّنَئَانِ وَ مَنَافِخُ الشَّیْطَانِ الَّتِی خَدَعَ بِهَا الْأُمَمَ الْمَاضِیَةَ» {از خدا بترسید! از خدا بترسید! از کِبرِ برگرفته از عصبیت، و خودخواهىِ جاهلى، که زاینده کینه و دشمنى، و مجراى دمیدن و افسون شیطان هست، کِبرى که شیطان با آن امت‏هاى پیشین را فریب داده هست}، خود و دیگران را از افتادن در دام بزرگ شیاطین که تعصب عجمی و عربی و قومیتی هست، برحذر می‌داریم. این سیاستی هست که بنی‌امیه در اسلام پایه‌گذاری کرد و جامعه اسلامی تا کنون از این بلیّه و بیماری دردناک رها نشده هست. قطعاً یکی از مصادیق برائت از بنی‌امیه، دوری از تعّصب جاهلی ایرانی وعراقی هست. هویت ما چیزی جز ولایت و محبت و نوکری اهل بیت] نیست.

پیام اصلی زیارت اربعین، رهایی از جهالت و حیرت بشر هست. «و بَذَلَ مُهجَتَهُ فِیکَ لِیَسْتَنْقِذَ عِبادَکَ مِنَ الجَهالَهِ وَ حِیرَهِ الضَّلالَه». خونِ عزیزترین خلقِ خدا بر زمین ریخته شد تا انسان از بند اسارتِ شهواتِ جهل‌آفرین رهایی پیدا کند. امام حسین} جان خود را فدا کرد تا عقل انسان کامل شود و دیده عبرت‌بین پیدا کند. عبرت یعنی بدانیم که هزینه سازش با طاغوت سنگین‌تر از هزینه چالش عقلانی با نظام استکبار هست و عاقبتِ کوتاهی در یاریِ منطق حسینی چیزی جز ذلت و نکبت نیست.

اربعین حسینی میعادگاهِ مستضعفین عالَم و ملّت‌هایی هست که «لایَظلِمون ولا یُظلَمون»؛ میعادگاه مردمی که نه ظلم می‌کنند و نه ظلم می‌پذیرند؛ میعادگاهِ احرارِ عالَم هست؛ کسانی که چون سیدالشهداء} با نظام سلطه و یزیدیانِ زمان بیعت نمی‌کنند، و «هَیْهاتِ مِنّا الذلَّة» را سرلوحه مسیر زندگی خود قرار می‌دهند.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما