• تاریخ : ۲۳ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : دیبا

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست خبری سلسله نشست‌های ادبی «رصد صبح» به همراه معرفی و رونمایی از کتاب‌های تازه منتشر شده در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی امروز، ۲۲ مردادماه، با حضور میلاد عرفان‌پور دبیر این نشست‌ها، امید گلزاری، مدیرعامل بنیاد «صبح قریب» و عبدالمطهر محمدخانی، مدیر فرهنگسرای انقلاب اسلامی در این فرهنگسرا برگزار شد.

عرفان‌پور در این نشست با بیان اینکه ادبیات انقلا ب اسلامی بعد از چهار دهه، به درخت تناوری تبدیل شده که ریشه مستحکمی دارد، گفت: جریان ادبیات انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف شعر، رمان و داستان به چهره‌ای برجسته تبدیل شده که حتی جریان‌های مخالف این نوع ادبیات نیز نمی‌توانند آن را کتمان کنند و کیفیت این آثار را نادیده بگیرند.

وی با بیان اینکه ادبیات انقلاب اسلامی هر روز چهره‌های جوان‌تری را معرفی می‌کند، افزود: قوام این جریان امروز مدیون نقد بوده هست و از این پس نیز، گفت‌وگوها و مباحث پیرامونی ادبیات انقلاب اسلامی موجب زنده‌تر شدن آن می‌شود.

دبیر طرح «رصد صبح» به اهمیت این طرح و هدف آن اشاره و اضافه کرد: این طرح سعی دارد یکی از سنگرهای این نوع ادبیات باشد و به گفت‌وگوها و مباحث نظری درباره تازه‌های ادبیات انقلاب اسلامی بپردازد. ادبیات انقلاب اسلامی، برابر با زندگی هست، گاه عاشقانه هست و گاه سیاسی و گاه اجتماعی. وجوه مختلفی دارد، با وجود این بعضی تلاش دارند آن را به یک بازه زمانی خاص محدود کنند. یکی از اهداف طرح «رصد صبح» این هست که وجوه مختلف ادبیات انقلاب اسلامی را نشان دهد.

گلزاری نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه حمایت از جوانان بااستعداد اما گمنام از اهداف بنیاد «صبح قریب» هست، به اهداف طرح «رصد صبح» اشاره کرد و گفت: همچنین ارتقای فرهنگ کتابخوانی، افزایش سطح کیفی آثار ادبی تولید شده در این حوزه و نقد و بررسی با حضور کارشناسان از دیگر اهداف این طرح هست. تلاش داریم تا در این جلسات به نقد علمی و آکادمیک آثار بپردازیم. همچنین حمایت از چهره‌های توانمند اما گمنام از دیگر اهداف این طرح هست.

محمدخانی نیز از دیگر سخنرانان این نشست بود. وی با اشاره به وجود خلاهای موجود در حوزه نقد و بررسی آثار ادبیات انقلاب اسلامی، شروع نشست‌های «رصد صبح» را گامی مؤثر در جهت رفع این کمبودها دانست و گفت: اگر مدعی این هستیم که انقلاب اسلامی برای تمامی مردم ایده دارد، هنر انقلاب نیز باید چنین باشد.

نشست‌های «رصد صبح» قرار هست به صورت ماهانه با مشارکت فرهنگسرای انقلاب اسلامی، بنیاد صبح قریب برگزار شود.

انتهای پیام/

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما